21:01:57 03.11.2025
Stiri

Rețineri de amploare într-un dosar de escrocherie prin investiții fictive: noi suspecți și probe confiscate

Actualitate 03.11.2025 13:39 Vizualizări544
Rețineri de amploare într-un dosar de escrocherie prin investiții fictive: noi suspecți și probe confiscate

Procurorii din cadrul Procuraturii Hîncești, Oficiul Ialoveni, împreună cu ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI și cu sprijinul BPDS „Fulger”, au efectuat mai multe percheziții vizând o grupare specializată în escrocherii prin investiții fictive. Aceste acțiuni continuă investigațiile inițiate în luna septembrie, când alte persoane au fost implicate în anchete similare. Probele adunate au dus la identificarea și documentarea altor membri ai grupului infracțional, inclusiv unii dintre organizatorii infracțiunii.

În urma acțiunilor recente, au fost percheziționate locuințele a trei bărbați, unul dintre ei fiind identificat ca organizator al activității infracționale. Perchezițiile au dus la confiscarea de laptopuri, telefoane mobile, sume de bani, înscrisuri de ciornă și mai multe autoturisme de lux. Unul dintre automobilele percheziționate avea un dispozitiv pentru stocarea cripto-monedelor. În cadrul investigațiilor speciale s-a descoperit că mai multe persoane transportau, noaptea, echipamente și cutii cu obiecte dintr-un birou situat în capitală, încercând să le ascundă.

Ca urmare, au fost autorizate percheziții în acea locație și în automobilele implicate. Biroul era complet funcțional, organizat cu aproximativ 25 de locuri de muncă. Aici au fost găsite și ridicate 25 de unități tip miniPC, indicând intenția celor implicați de a ascunde probe importante. Într-un mijloc de transport percheziționat au fost descoperite 23 de unități de sistem, cheile biroului, zeci de perechi de căști, cabluri, telefoane mobile și un dispozitiv Proskit.

A fost aplicat sechestru pe mijloace financiare aflate pe conturi electronice, cu o valoare de aproximativ 100 de mii de dolari SUA. Persoanele vizate au mai fost implicate în anchete similare și acum sunt reținute în Izolatorul de Detenție Provizorie. În prezent, se desfășoară acțiuni processual-penale și măsuri operative pentru a destructura ierarhia grupării infracționale. Se identifică toți membrii implicați și se documentează integral activitatea acestora. În plus, se verifică informații despre alte birouri și locații folosite de grup.

Stiri relevante
Top stiri
03.11.2025 07:53 548 Horoscopul zilei 03.11.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte