Stiri

R. Moldova mizează pe suportul Portugaliei în procesul de demarare a negocierilor de aderare la UE până la sfârșitul acestui an

Actualitate 12.09.2023 14:14 Vizualizări951
R. Moldova mizează pe suportul Portugaliei în procesul de demarare a negocierilor de aderare la UE până la sfârșitul acestui an

Autoritățile de la Chișinău mizează pe suportul Portugaliei în demararea, până la sfârșitul acestui an, a negocierilor de aderare a R. Moldova la UE, i-a transmis astăzi vicepremierul Nicu Popescu omologului său de la Lisabona, João Gomes Cravinho.

Cei doi miniștri de Externe au discutat despre procesul de aderare al Republicii Moldova la UE și despre progresele statului nostru în implementarea celor nouă recomandări ale Comisiei Europene.

Interlocutorii s-au referit, de asemenea, la organizarea celei de-a patra ediții a Platformei de Sprijin pentru Republica Moldova, care va avea loc la Chișinău în luna octombrie a acestui an și în cadrul căreia vor fi abordate subiecte care țin de reziliența economică, securitatea energetică și atragerea investițiilor.

„Am exprimat și interesul pentru aprofundarea cooperării între instituțiile de profil pe domeniul energetic. La fel, am salutat interesul companiei portugheze „Filipe Shoes” de a produce încălțăminte în Republica Moldova, fiind identificate două companii din republica noastră, care au manifestat interes în colaborare bilaterală”, a declarat vicepremierul Popescu.

Menționăm că, în cadrul vizitei șefului diplomației moldovenești în Portugalia, au fost semnate două acorduri - Acordul de cooperare în domeniul economic, care va permite statelor noastre să promoveze și să sprijine colaborarea între întreprinderile mici și mijlocii, dar și să exploreze posibilele investiții în domeniul industriei, dar și Acordul de cooperare în domeniile limbii, educației, învățământului superior, științei și tehnologiei, culturii, sportului, tineretului și mass-mediei.

Totodată, a fost semnat și Memorandumul de Înțelegere între Institutul Diplomatic al MAEIE și cel al Republicii Portugheze, ceea ce va facilita schimbul de cunoștințe și expertiză în domeniul diplomației, afacerilor europene și relațiilor internaționale.

Imediat după vizita în Portugalia, vicepremierul Nicu Popescu va zbura în Italia, unde va avea o întrevedere cu ministrul de Externe al Italiei, Antonio Tajani, și va participa la audieri în ședința Comună a Comisiilor pentru afaceri externe ale Senatului și camerei deputaților. De asemenea sunt preconizate discuții cu ministrul pentru Afaceri Europene, Raffaele Fitto.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 29.08.2026 29.08.2026 12:51 612 Horoscopul zilei 29.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri