02:29:32 16.12.2025
Stiri

Plahotniuc: „Poate mergem la alegeri parlamentare ANTICIPATE…”

Politică 12.10.2016 10:09 Vizualizări5229
Plahotniuc: „Poate mergem la alegeri parlamentare ANTICIPATE…”

Coordonatorul coaliției de guvernare, Vlad Plahotniuc, nu-și asumă guvernarea din 2009 și până în 2016, pentru că nu ar fi avut pârghii, în schimb aruncă toată vina pe liberal-democrați, care au avut funcția de premier. Declarații în acest sens au fost făcute recent, în cadrul unei reuniuni de partid.

„Noi am fost într-o formă oarecare parte din Guvernul anterior, doar că nu ne-am asumat responsabilitatea. I-am dat Partidului Liberal Democrat din Moldova, reieşind din prezenţa lor în coaliţie. Le-am dat lor să conducă, noi am activat pe dimensiuni mici ministeriale. Ce am primit în schimb? Am primit o ţară devalizată cu încredere zero, cu oameni enervaţi, cu 30 de mii în stradă la învestirea Guvernului. O platformă super pentru noi, care suntem ambiţioşi, organizaţi şi pretindem că suntem eficienţi. Noi am reuşit să facem, împreună cu colegii, şi eu mă mândresc cu faptul că aceşti colegii sunt cei mai buni”, le-a transmis Plahotniuc membrilor Partidului Democrat.

De asemenea, acesta l-a lăudat pe Pavel Filip, care inițial a refuzat să preia funcția de premier. „Dumnealui a refuzat, a spus că e prea responsabil pentru el. Tocmai de asta colegii din partid au insistat şi dumnealui, până la urmă, ca şi în bancul cela cu cactusul... Până la urmă, a acceptat, nu putea să lase echipa fără persoană care ar fi reprezentant în Guvern. Vreau să menţionez că prim-ministrul e modest. Am avut o perioadă când ne gândeam: poate mergem la alegeri. Noi chiar ne gândeam... Dar, totodată, ne-am dat seama că dacă nu noi, atunci nimeni”, a mai spus Vladimir Plahotniuc, potrivit unei înregistrări video de pe site-ul inprofunzime.md.

Coordonatorul coaliției a subliniat că, pentru actuala guvernare, a fost important să acopere găurile din sistemul bancar, care în cele din urmă s-au transformat în datorie de stat, pusă pe seama oamenilor.

„Perioada această grea mai tare ne-a înfierbântat pe noi şi ne-am propus să trecem peste ea. V-am spus: zero credibilitate, zero finanţare externă. Este primul Guvern care în ultimii 7-8 ani, cu zero finanţare externă, n-a avut restanțe la pensii, salarii, iar acum a achitat şi subvenţiile în agricultură. Dacă o să vă daţi seama care au fost sumele venite în deficitul bugetar, o să puteţi face un calcul cât se fură în ţară. Pentru noi a fost important să acoperim găurile, fraudele, tot ce se scurgea”, a mai spus acesta.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
15.12.2025 08:04 646 Horoscopul zilei 15.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.88 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte