Parlamentul European va adopta o nouă REZOLUȚIE cu privire la parcursul european al R. Moldova: „Vrem să reiterăm poziția clară a Parlamentului European privind începerea negocierilor de aderare a R. Moldova la UE până la finalul anului”
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Parlamentul European va adopta o nouă REZOLUȚIE cu privire la parcursul european al R. Moldova: „Vrem să reiterăm poziția clară a Parlamentului European privind începerea negocierilor de aderare a R. Moldova la UE până la finalul anului”](/getimages/620x2000x2/large/6b7022f0bbcf5da000e13c8c695c6430.jpg)
Parlamentul European va organiza o dezbatere, în sesiune plenară, și va adopta în luna octombrie o rezoluție cu privire la parcursul european al R. Moldova, a declarat astăzi europarlamentarul Siegfried Mureşan, președintele Delegației Parlamentului European pentru relațiile cu R. Moldova.
Potrivit sursei citate, decizia a fost luată de Conferința Președinților Grupurilor Politice din Parlamentul European.
„Grupul Partidului Popular European (PPE) din Parlamentul European a solicitat organizarea dezbaterii și adoptarea rezoluției despre R. Moldova în urma unei inițiative venite din partea europarlamentarului Andrej Halicki - vicepreședinte al Delegației Parlamentului European la Adunarea Parlamentară „Euronest” - și din partea mea, ca președinte al Delegației Parlamentului European pentru relațiile cu R. Moldova”, a scris Mureșan într-o postare pe Facebook.
Parlamentul European va reitera poziția sa în privința viitorului european al R. Moldova.
„Aducem R. Moldova din nou pe agenda noastră, deoarece vrem să reiterăm poziția clară a Parlamentului European privind începerea negocierilor de aderare a R. Moldova la Uniunea Europeană până la finalul anului”, a conchis europarlamentarul român.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)