Parlamentul caută din nou candidați la funcția de membru al CSM: Dosarele pot fi depuse până pe 10 noiembrie


Parlamentul de la Chișinău a lansat un nou concurs pentru ocuparea funcției de membru al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). De această dată, Legislativul caută doi candidați care să se alăture celorlalți patru reprezentanți ai Legislativului din CSM.
Dosarele de participare la concurs sunt așteptate până la data de 10 noiembrie curent, ora 14:00.
Candidații la concurs trebuie să dețină diplomă de licență în domeniul juridic sau alt domeniu relevant; experiență în domeniul dreptului și o activitate notorie în domeniul jurisprudenței sau în alt domeniu relevant de cel puțin zece ani; reputație profesională și integritate personală; să nu activeze, în momentul depunerii dosarului, în cadrul organelor puterii legislative, executive sau judecătorești.
De asemenea, candidații nu trebuie să aibă antecedente penale, să nu aibă interdicția de a ocupa funcții publice sau de demnitate publică, care derivă dintr-un act de constatare al Autorității Naționale de Integritate și să nu aibă, în ultimii cinci ani, înscrieri în cazierul privind integritatea profesională cu privire la rezultatul negativ al testului de integritate profesională pentru încălcarea obligației de a nu admite manifestări de corupție.
Potrivit Comisiei parlamentare juridice, pentru numiri și imunități, concursul se va desfășura în câteva etape: depunerea și admisibilitatea dosarelor, evaluarea integrității candidaților de către comisia specială (pre-vetting), concursul dosarelor și interviul. Persoanele care nu vor promova evaluarea comisiei speciale nu vor fi admise la următoarea etapă a concursului.
Mai multe detalii despre condițiile de participare la concurs vedeți AICI.
Menționăm că, recent, procesul de selecție a reprezentanților Parlamentului în CSM a fost marcat de un scandal, după ce deputații au susținut candidatura lui Iulian Munteanu, iar la scurt timp după ce a ajuns în CSM presa a dezvăluit că acesta figura într-un dosar de corupție cu o vechime de cinci ani. Parlamentul a dat vina pe Centrul Național Anticorupție (CNA) și Procuratura Anticorupție pentru că nu au informat membrii comisiei pre-vetting despre acest dosar, iar procurorii au demarat o anchetă să stabilească cine a ascuns informația. La scurt timp, Muntean și-a dat demisia din CSM, dar ulterior și-a anunțat plecarea și Iulian Rusu de la conducerea CNA.
Potrivit legislației, Consiliul Superior al Magistraturii este constituit din 12 membri. Șase dintre ei, care nu fac parte din rândul judecătorilor, sunt numiți de Parlament, cu votul a trei cincimi dintre deputații aleși.









































































