20:16:59 21.07.2025
Stiri

Oleg Serebrian evidențiază schimbările esențiale în dosarul transnistrean înainte de preluarea unui nou mandat în Turcia

Actualitate 21.07.2025 14:05 Vizualizări503
Oleg Serebrian evidențiază schimbările esențiale în dosarul transnistrean înainte de preluarea unui nou mandat în Turcia

Dosarul transnistrean a cunoscut schimbări semnificative recent, într-un context regional plin de evoluții importante, susține vicepremierul pentru reintegrare, Oleg Serebrian. El a accentuat dificultatea gestionării provocărilor, subliniind necesitatea unui efort susținut și coordonat pentru găsirea unor soluții durabile. Declarațiile au fost făcute la ultima sa ședință de Guvern în calitate de vicepremier, înainte de a prelua funcția de ambasador în Turcia, transmite IPN.

„A fost o onoare și o plăcere să lucrez cu toți dintre dumneavoastră, să simt sprijinul dumneavoastră în situații care au fost destul de complicate în această perioadă. Și aceasta pentru că coordonatele dosarului transnistrean s-au schimbat foarte mult și, în general, ambianța regională, situația regională a suferit schimbări importante", a menționat Oleg Serebrian.

În același context, premierul Dorin Recean a subliniat contribuția lui Oleg Serebrian la asigurarea păcii și securității, dar și la dezvoltarea echilibrată a țării date fiind existența unor autorități neconstituționale în stânga Nistrului. "Mulțumesc foarte mult pentru cumpătul, răbdarea și abordările practice în legătură cu reglementarea conflictului transnistrean. De aici încolo, aveți o sarcină nu mai puțin importantă. Ankara este o capitală din ce în ce mai importantă și semnificativă în context regional și internațional, iar evident că mizăm pe dumneavoastră să reprezentați și să promovați interesele Republicii Moldova", a mai spus premierul.

Oleg Serebrian a fost numit viceprim-ministru pentru reintegrare în ianuarie 2022, după o lungă carieră diplomatică, inclusiv ca ambasador al Republicii Moldova în Germania.

Stiri relevante
Top stiri
21.07.2025 08:04 494 Horoscopul zilei 21.07.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte