O căprioară, ținută în captivitate la Orhei: „Proprietarul” animalului sălbatic va fi sancționat
1659
Facebook // Ion Bulmaga
Un locuitor dintr-un sat al raionului Orhei ținea acasă, într-un țarc, o căprioară.
Angajații Inspectoratului de Protecție a Mediului (IPM) din Orhei au fost sesizați ieri-seară despre ținerea în captivitate a animalului și au mers imediat la fața locului.
Aceștia au constatat că vârsta aproximativă a căpriorului este de un an și patru luni.
Căprioada a fost luată din găspodăria respectivă.
„Cazul este cercetat în continuare pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Amintesc că ținerea în captivitate a animalelor sălbatice atrage răspundere contravențională. Îndemn cetățenii care dețin informații despre acest tip de încălcări să apeleze la 112 sau Linia verde a Inspectoratului pentru Protecția Mediului”, a menționat Ion Bulmaga, director general al IPM.
27.06.2026
16:00
27.06.2026
15:38
27.06.2026
15:26
27.06.2026
15:19
27.06.2026
14:27
27.06.2026
14:21
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
15:38
27.06.2026
15:26
27.06.2026
15:19
27.06.2026
14:27
27.06.2026
14:21
27.06.2026
06:45
27.06.2026
05:18
27.06.2026
02:40
27.06.2026
01:28
27.06.2026
01:07
27.06.2026
00:41
26.06.2026
23:38
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
Edineț: Cinci ani de închisoare pentru un bărbat care și-a răpit copilul de un an și i-a pus cuțitul la gât atunci când femeia a vrut să-l recupereze
Douăzeci și două de filme moldovenești în cadrul proiectului Filme din Moldova – online (VIDEO)
Un muncitor a căzut în groapa șantierului, la Ciocana
Intenționa să ajungă în Europa, tranzitând ilegal Republica Moldova: Un ucrainean a fost reținut de către polițiștii de frontieră
















