23:18:30 23.05.2025
Stiri

Nicolae Timofti, DECORAT cu o medalie de aur

Politică 18.09.2014 13:09 Vizualizări1178
Nicolae Timofti, DECORAT cu o medalie de aur presedintie.md

Șeful statului, Nicolae Timofti, a fost decorat cu medalia de aur a Senatului Republicii Franceze. Distincția i-a fost înmânată ieri la Chișinău de către președintele Grupului de prietenie Franța – Moldova, Josette Durrieu.

În cadrul întrevederii cu Nicolae Timofti, cei trei senatori francezi din grupul de prietenie au dat asigurări că Acordul de Asociere dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană va fi ratificat de Senatul de la Paris până la sfârșitul anului curent.

Senatoarea Josette Durrieu a salutat evoluțiile democratice din R. Moldova, menționând că după alegerile legislative din 30 noiembrie Consiliul Europei ar putea să sisteze procesul de monitorizare a țării noastre.

„Franța acordă o atenție deosebită relației cu Republica Moldova. Potrivit unui raport elaborat pentru președintele François Hollande, Republica Moldova este cea mai francofonă țară din Europa Centrală și de Est. Acest fapt reprezintă un element important pentru impulsionarea relaţiilor de cooperare bilaterală în toate domeniile”, a spus Josette Durrieu.

Nicolae Timofti a mulțumit autorităților franceze pentru sprijinul acordat, a precizat că cele două state au relații excelente de prietenie și și-a exprimat speranța că deputații francezi vor urgenta procedura de ratificare a Acordului de Asociere dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte