Stiri

Putin propune o nouă strategie de securitate: crearea unei zone-tampon la granița cu Ucraina pentru a contracara raidurile și sabotajele

Actualitate 23.05.2025 01:38 Vizualizări1825
Putin propune o nouă strategie de securitate: crearea unei zone-tampon la granița cu Ucraina pentru a contracara raidurile și sabotajele

Președintele rus Vladimir Putin a anunțat joi că intenționează să creeze o „zonă-tampon” la frontiera ucraineană, după ce negocierile dintre Moscova și Kiev privind Războiul din Ucraina au stagnat.

„Am spus deja că s-a luat o decizie să se creeze zona-tampon de securitate necesară de-a lungul frontierei. Forțele noastre armate lucrează acum la această sarcină”, a declarat el.

Liderul de la Kremlin a menționat că „posturile de tir ale inamicului sunt suprimate, munca este în curs”. Aceasta se referă la situația din oblasturile de frontieră Kursk, Belgorod și Briansk. Vladimir Putin a justificat această decizie prin menționarea „raidurilor de drone”, „acțiuni de sabotaj" și „grupuri de recunoaștere care vizează transporturi civile, inclusiv ambulanțe, mașini agricole, femei și copii uciși și răniți".

Cu toate acestea, președintele rus nu a oferit detalii cu privire la amplasarea sau dimensiunile aceastei zone-tampon. El a subliniat în mai multe ocazii necesitatea de a crea o zonă de siguranță la frontiera ucraineană. În urmă cu un an, Putin declara că o ofensivă rusă avea ca obiectiv crearea unei zone-tampon în regiunea Harkov din nord-estul Ucrainei, cu scopul de a proteja regiunea rusă Belgorod.

Conform autorităților de la Moscova, aproape 160 de drone ucrainene au fost interceptate în ultimele 12 ore pe teritoriul Rusiei.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.95 1 USD 17.19 1 RON 3.80 1 RUB 0.20 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri