07:20:00 23.06.2026
Stiri

Motivul pentru care Maia Sandu NU s-a vaccinat până acum împotriva COVID-19: Optează pentru același tip de vaccin cu care s-a imunizat Angela Merkel

Actualitate 30.04.2021 10:29 Vizualizări2159
Motivul pentru care Maia Sandu NU s-a vaccinat până acum împotriva COVID-19: Optează pentru același tip de vaccin cu care s-a imunizat Angela Merkel În Profunzime

Președinta Maia Sandu anunță că a luat decizia de a se vaccina cu AstraZeneca împotriva noului coronavirus și va face acest lucru atunci când Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS) va lansa etapa a treia a campaniei de vaccinare, adică cea în care vor fi vaccinați toți doritorii.

„Eu personal o să mă vaccinez cu Astra Zeneca. În momentul în care o să înceapă vaccinarea pentru toată lumea, o să mă vaccinez, chiar dacă sunt eligibilă și acum, potrivit planului MSMPS”, a declarat Maia Sandu ieri-seară în cadrul emisiunii „În Profunzime” de la Pro TV.

Șeful statului a dat asigurări în, începând cu luna mai, în R. Moldova vor ajunge „cantități mari” de vaccin anti-COVID, fiindcă negocierile privind procurările de vaccin sunt la final, și a solicitat responsabililor de campania de imunizare să deschidă procesul de vaccinare pentru toți cetățenii.

„Sperăm să se vaccineze cât mai mulți oameni până la alegeri”, a punctat Maia Sandu în cadrul aceleiași emisiuni.

Menționăm că, pe 16 aprilie curent, și cancelara Germaniei, Angela Merkel s-a vaccinat cu prima doză de AstraZeneca.

Autor: Ziarul National
Top stiri
22.06.2026 18:03 0
22.06.2026 08:05 591 Horoscopul zilei 22.06.2026
21.06.2026 07:53 1221 Horoscopul zilei 21.06.2026
20.06.2026 08:16 1538 Horoscopul zilei 20.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.61 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte