01:45:15 14.10.2025
Stiri

Noi acorduri în beneficiul moldovenilor stabiliți în Danemarca: Rute aeriene directe spre Copenhaga și Billund

Actualitate 13.05.2025 16:34 Vizualizări2356
Noi acorduri în beneficiul moldovenilor stabiliți în Danemarca: Rute aeriene directe spre Copenhaga și Billund

Guvernul își ia angajamentul să semneze cu autoritățile de la Copenhaga acorduri privind securitatea socială și conversiunea permiselor de conducere, a dat asigurări viceprim-ministrul Mihai Popșoi, ministrul Afacerilor Externe, în cadrul unei întâlniri cu moldovenii stabiliți în Danemarca.

Totodată, șeful diplomației de la Chișinău a informat diaspora despre extinderea conexiunilor aeriene directe între Republica Moldova și Danemarca. Astfel, din 17 iunie 2025 va fi lansată ruta Chișinău - Copenhaga, iar începând din octombrie 2025 - și ruta Chișinău - Billund.

Mihai Popșoi a apreciat unitatea, atitudinea pozitivă și legătura strânsă păstrată cu Republica Moldova de către moldovenii din Danemarca. El a remarcat faptul că această comunitate este activă, bine integrată și joacă un rol important în consolidarea relațiilor între cele două state.

Stiri relevante
Top stiri
13.10.2025 08:03 552 Horoscopul zilei 13.10.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte