21:45:50 06.05.2026
Stiri

Manifestații uriașe anti-Brexit la Londra: Peste 500.000 de britanici au cerut sâmbătă organizarea unui referendum privind apartenența Marii Britanii la UE

Știri 21.10.2018 15:30 Vizualizări3663
Manifestații uriașe anti-Brexit la Londra: Peste 500.000 de britanici au cerut sâmbătă organizarea unui referendum privind apartenența Marii Britanii la UE

Peste 500.000 de britanici anti-Brexit, potrivit organizatorilor, s-au adunat sâmbătă în centrul Londrei pentru a manifesta și a cere organizarea unui nou referendum pe tema apartenenţei Marii Britanii la Uniunea Europeană, transmite Press Association.

Mitingul, organizat la apelul asociaţiei People’s Vote, a început în Park Lane şi s-a încheiat în Parliament Square, relatează Agerpres, precizând că ideea unui nou referendum a câştigat popularitate în ultimele luni în Regatul Unit şi personalităţi politice de toate culorile o susţin, precum fostul prim-ministru laburist Tony Blair.

Manifestaţia a avut loc la câteva zile după ce un nou summit european s-a încheiat fără un acord în ceea ce priveşte acordul de retragere, cât și viitoarea relaţie dintre Marea Britanie şi Uniunea Europeană după Brexit. Cele două parţi nu reuşesc să se înţeleagă în privinţa viitoarei graniţe dintre Irlanda şi Irlanda de Nord, lucru de care depinde, în mare măsură, şi viitoarea relaţie economică.

Mai mult, înaintea summit-ului crucial de la Bruxelles, un sondaj Eurobarometru comandat de Parlamentul European arăta că în prezent 53% dintre cetățenii britanici ar vota acum pentru rămânerea în Uniunea Europeană.

O proporţie de 35% dintre persoanele chestionate au afirmat că ar alege şi acum Brexitul, în timp ce 12% au spus că sunt nehotărâte.

Discuțiile privind Brexit de la reuniunea Consiliului European s-au încheiat fără progrese notabile. Liderii europeni au decis că summitul extraordinar, programat pentru luna noiembrie, nu va avea loc. După trei ore de discuții, șefii de stat și de guvern au convenit că o astfel de reuniune va fi organizată dacă și când negociatorul-șef al UE, Michel Barnier, va spune ”că s-au înregistrat progrese suficiente” în cadrul negocierilor. La rândul său, Barnier a propus extinderea perioadei de tranziție de după retragere și pentru anul 2020, propunere de care premierul Theresa May s-a arătat interesată.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
06.05.2026 08:17 547 Horoscopul zilei 06.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.26 1 RON 3.86 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte