Stiri

LIVE VIDEO, LIVE TEXT // Un pensionar ucrainean ȘI-A DAT FOC din cauza „MONSTRULUI Ianukovici”

Știri 05.03.2014 12:48 Vizualizări1837

UPDATE // 16.59 // Un pensionar din Lugansk, Ucraina, a recurs la un gest de disperare - și-a dat foc. Polițiștii au găsit lângă corpul carbonizat o scrisoare de adio în care acesta explică că și-a dat foc din cauza „monstrului Ianukovici”. „Mulțumită monstrului Ianukovici, care și-a construit palate, poporul ucrainean și în primul rând pensionarii, mor de foame. Pensia nu ne ajunge nici pentru a plăti serviciile comunale. Ura tovarăși!”, a scris acesta, citat de gazeta.ua.


UPDATE // 14.41 // Câțiva diplomați europeni, care au susținut o conferință de presă în Semfiropol, au fost blocați de militarii ruși în hotelul „Ucraina”. Totuși, peste un timp, diplomații au primit acceptul să iasă. Aceștia s-au deplasat la aeroport, informează postul ATR.

UPDATE // 13.18 // Președintele Centrului pentru studii militar-politice, Dmitri Timciuk, a explicat de ce ieri s-a cumpărat în Crimeea uniforma militară a Ucrainei. „În Sevastopol va fi organizat un spectacol. Este clar de ce „ocupanții” au nevoie de uniforma militară a Ucrainei. Uniformele au fost furate și din unitățile militare ucrainene, care rămân ocupate de forțele armate ale Rusiei. Aceste uniforme vor fi împărțite celor din „titușki”. Astfel, aceștia se vor prezenta drept militari ucraineni care vor da jurământul poporului din Crimeea”, a spus Timciuk.

Forţele ruse au preluat controlul parţial asupra a două baze de lansare a rachetelor din Crimeea, a anunţat Kievul. Ucraina a decis să consolideze măsurile de securitate la instalaţiile nucleare, din cauza ameninţării forţelor ruse pe teritoriul ţării, a anunţat ambasadorul ucrainean la Viena într-o scrisoare adresată Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), informează Mediafax.

„Acţiunile ilegale ale forţelor armate ruse pe teritoriul ucrainean (...) reprezintă o gravă ameninţare la adresa securităţii Ucrainei, cu consecinţe potenţiale asupra infrastructurilor nucleare", scrie Igor Prokopciuk într-o scrisoare la care AFP a avut acces.

„În aceste circumstanţe, autorităţile competente ucrainene depun toate eforturile posibile pentru a garanta securitatea fizică" a instalaţiilor nucleare ucrainene, „inclusiv printr-o consolidare a protecţiei fizice a celor 15 unităţi aflate în serviciu în patru instalaţii”, se arată în această scrisoare adresată directorului AIEA, Yukiya Amano.

Potrivit ambasadorului, „consecinţele unei utilizări a forţei de către Federaţia Rusiei” împotriva fostei republici sovietice „sunt imprevizibile”.

„O serie de eforturi ale Guvernului ucrainean în vederea stabilirii de contacte bilaterale cu Guvernul rus nu au fost, până în prezent, luate în considerare”, afirmă Prokopciuk .

El i-a cerut lui Yukiya Amano să „ridice de urgenţă problema securităţii nucleare pe lângă autorităţile ruse”.

Soldaţii au intrat în baza de la Fiolent, din apropiere de Sevastopol, unde se află Flota rusă a Mării Negre, a precizat oficialul, Volodimir Bova. „Sunt rachete în această bază, dar soldaţii sunt dezarmaţi”, a mai adăugat el.

Kievul a anunţat anterior că forţele ruse au preluat controlul parţial al bazei de lansare a rachetelor de la Eupatoria, în vestul peninsulei Crimeea.

Zona, de unde rachetele au fost evacuate în prealabil, a fost luată cu asalt marţi după-amiază de circa 20 de militari ruşi asistaţi de sute de manifestanţi proruşi, a declarat marţi o sursă ucraineană pentru AFP.

Adjunctul șefului Serviciului de grăniceri al Ucrainei, Pavel Șișolin, a declarat că în acest moment râmân blocate opt unități de către forțele armate fără semne de identificare.




ATR

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.53 1 RON 3.84 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri