18:01:10 16.12.2025
Stiri

Liceul „Ion Creangă” din Fălești se transformă într-o școală model cu ajutorul Poloniei și Uniunii Europene

Actualitate 16.12.2025 16:19 Vizualizări127
Liceul „Ion Creangă” din Fălești se transformă într-o școală model cu ajutorul Poloniei și Uniunii Europene

Liceul Teoretic „Ion Creangă” din Fălești va deveni o școală model, grație sprijinului oferit de Guvernul Poloniei, Uniunea Europeană și PNUD Moldova, în colaborare cu Ministerul Educației și Cercetării. Această instituție este una dintre cele 90 de școli care vor fi modernizate și dotate în anii următori.

La liceul „Ion Creangă” sunt înscriși 584 de elevi, dintre care 11 au cerințe educaționale speciale. Recent, reprezentanți ai Guvernului Poloniei s-au întâlnit cu elevii, profesorii și echipa de conducere a instituției pentru a discuta despre progresele înregistrate.

Investițiile guvernului polonez depășesc un milion de dolari, iar Uniunea Europeană contribuie cu 190.000 de dolari. Fondurile vor fi destinate renovărilor capitale, modernizării laboratoarelor de fizică, chimie și biologie, dotării cabinetului de matematică și modernizării bibliotecii. În plus, va fi adăugat un etaj suplimentar, care va găzdui spații pentru activități educaționale și administrative.

Vor fi create spații de relaxare pentru elevi și profesori, iar sălile de curs vor fi echipate cu tehnologie avansată, inclusiv pentru integrarea elevilor cu dizabilități.

„Transformarea Liceului ‘Ion Creangă’ din Fălești în una dintre cele 90 de școli model este parte a unui efort național pentru modernizarea învățământului. Prin parteneriatele cu guvernul polonez, Uniunea Europeană, PNUD și alte organizații, ne asigurăm că toți elevii vor avea acces la resursele necesare pentru dezvoltarea lor”, a declarat Dan Perciun, Ministrul Educației și Cercetării.

„Educația calitativă este esențială pentru construcția unei societăți mai reziliente. Proiectul nostru ilustrează beneficiile unei cooperări eficiente. Împreună contribuim la obținerea unor rezultate mai bune și la întărirea comunităților”, a afirmat Olga Jabłońska, Directoarea adjunctă a departamentului de cooperare pentru dezvoltare din Polonia.

Daniela Gasparikova, reprezentanta PNUD, a subliniat importanța modernizării școlilor ca investiții durabile: „La Liceul ‘Ion Creangă’ din Fălești, susținem crearea unui spațiu sigur și inspirațional pentru elevi. Procesul de proiectare a fost participativ și demonstrează implicarea comunității.”

Procesul de proiectare a implicat elevi, părinți, profesori și echipa managerială a liceului. Toți au contribuit cu idei concrete la finalizarea proiectului de renovare.

Lucrările de modernizare vor începe în martie 2026 și sunt estimate să dureze 18 luni. Biblioteca va fi transformată într-un centru modern și multifuncțional. Aceasta va oferi oportunități de socializare și studiu atât pentru elevi cât și pentru profesori. Colecția de cărți va fi extinsă pentru a satisface toate vârstele, iar spațiile de relaxare vor încuraja lectura plăcută.

Stiri relevante
Top stiri
16.12.2025 08:32 498 Horoscopul zilei 16.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.88 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte