18:14:22 18.08.2025
Stiri

VIDEO // Întâlnire CRUCIALĂ dintre Kuleba și Lavrov pentru încetarea RĂZBOIULUI. Ministerul Apărării de la Kiev afirmă că armata rusească continuă să aibă PIERDERI mari, iar ofensiva rusă încetinește

Actualitate 10.03.2022 09:59 Vizualizări1164
VIDEO // Întâlnire CRUCIALĂ dintre Kuleba și Lavrov pentru încetarea RĂZBOIULUI. Ministerul Apărării de la Kiev afirmă că armata rusească continuă să aibă PIERDERI mari, iar ofensiva rusă încetinește

Miniştrii de Externe ai Ucrainei și Rusiei, Dmitri Kuleba şi Serghei Lavrov se întâlnesc, astăzi, în Turcia, pentru prima dată de la începutul războiului, dar nimeni nu are mari aşteptări de la această convorbire. Cei doi au ajuns deja în Antalya, unde au fost întâlniți de ministrul de Externe al Turciei, Mevlüt Cavusoglu.

Pe fondul continuării luptelor, discuţia de astăzi, din Turcia, dintre miniştrii de externe rus şi ucrainean, nu pare să aibă prea mari şanse de succes. Ambele părţi afirmă că nu vor accepta să facă nicio concesie. Iar preşedintele Zelenski consideră că doar convorbiri directe dintre el şi Vladimir Putin pot deschide calea păcii. Pentru organizarea unei asemenea întâlniri, Zelenski a făcut apel la cancelarul german Olaf Scholz care a vorbit, apoi, la telefon cu Putin.

Miercuri, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a semnalat o dorinţă de a face compromisuri pe măsură ce forţele ruse îşi continuau înaintarea şi căile sigure convenite pentru evacuarea civililor au fost doar parţial implementate cu succes. „În orice negociere, scopul meu este să pun capăt războiului cu Rusia. Şi sunt gata de asemenea să fac anumiţi paşi", a declarat Zelenski pentru ziarul german Bild.

„Se pot face compromisuri, dar ele nu trebuie să fie trădarea ţării mele”, a spus Zelenski, adăugând că cealaltă parte ar trebui la fel să fie pregătită să facă compromisuri. Zelenski a adăugat că nu vrea „să vorbească despre detalii” în mod public „încă”, mai ales că nu a avut încă contact direct cu preşedintele rus Vladimir Putin. „Numai după discuţii directe între cei doi preşedinţi putem pune capăt acestui război”, a notat el

Între timp, Ministerul Apărării de la Kiev a declarat joi dimineaţa devreme că încetineşte ofensiva Rusiei după două săptămâni de conflict. Statul major ucrainean a anunţat într-un buletin că în unele zone operaţionale unităţile ruseşti şi-au pierdut puterea de luptă şi aduc rezerve.

Forţele ruse încă înconjurau Kievul şi, de asemenea, îşi întăreau unităţile în jurul localităţii Mikolaiv din sudul Ucrainei. Au fost raportate şi atacuri din oraşele din est Harkov şi Izium, precum şi din Sumî şi Oktîrka în nord-estul Ucrainei.



Autor:
Stiri relevante
Top stiri
18.08.2025 08:02 438 Horoscopul zilei 18.08.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte