23:11:20 05.08.2025
Stiri

În Găgăuzia încep consultările privind desprinderea de R. Moldova

Politică 11.09.2013 14:50 Vizualizări659
În Găgăuzia încep consultările privind desprinderea de R. Moldova

Autoritățile Găgăuziei încep consultările publice vizavi de inițiativa de organizare a unui referendum pentru detașarea regiunii de R. Moldova. Primii vor fi întrebați ce părere au despre plebiscit locuitorii din orașul Ceadâr-Lunga.

Pe 14 septembrie, în incinta casei de cultură din oraș, Primăria organizează o adunare cu cetățenii unde va fi dezbătut subiectul. Opiniile locuitorilor vor fi notate într-un proces-verbal al adunării care va fi transmis Comisiei juridice a Adunării Populare de la Comrat. Ulterior, deputații vor decide dacă este necesară organizarea referendumului privind desprinderea de R. Moldova.

Potrivit organizatorilor, la adunare vor fi discutate și alte chestiuni. Oamenii vor fi întrebați ce părere au despre Uniunea Europeană și Uniunea Euroasiatică.

Anterior, autoritățile de la Comrat au cerut tuturor primăriilor din regiune să organizeze consultări publice privind intenția de detașare a regiunii de R. Moldova.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte