Ilan Șor nu renunță la PROTESTUL de duminică din PMAN, în ciuda perchezițiilor efectuate de procurori la liderii regionali ai formațiunii: „Să-i arătăm guvernării că este interzis să încalci legile”


Liderul Partidului „ȘOR”, Ilan Șor, a lansat astăzi un nou îndemn la proteste, în ciuda perchezițiilor efectuate de procurori la liderii regionali ai formațiunii. Într-o adresare către cetățeni, Șor menționează că lupta politică se duce astăzi „pentru o viață mai bună, pentru o viață demnă”.
Totodată, el a condamnat „abuzurile comise de guvernare în raport cu manifestanții din orășelul corturilor”.
„Dragi prieteni, duminica trecută, autoritățile au demonstrat că legile pot fi călcate în picioare fără vreo consecință. Noi am protestat legal, pentru că am considerat că așa este corect și că trebuie să respectăm legile, dar ținând cont de faptul că guvernanții ne-au demonstrat că lucrurile stau cu totul altfel – acceptăm jocul lor”, a menționat Ilan Șor, citat de un comunicat de presă al formațiunii.
CITIȚI și VIDEO // Șefa Procuraturii Anticorupție DEZVĂLUIE schema prin care erau plătiți protestatarii din centrul Chișinăului de către Partidul „Șor”: 20 de pungi negre cu 3,5 MILIOANE de lei ridicate astăzi și 24 de persoane REȚINUTE
El a subliniat că oamenii trebuie să se opună regimului PAS. „De aceea, duminica asta, la ora 15:00, pe toți cei care își doresc să trăiască bine, omenește și demn, îi aștept în piață, unde va fi un protest împotriva războiului pe care guvernarea i l-a declarat propriului popor și pentru o nouă viață”, a mai spus Ilan Șor.
De asemenea, Ilan Șor s-a referit și la reținerea de către procurori a liderilor regionali ai Partidului „ȘOR”.
„24 de lideri regionali ai Partidului „ȘOR” au fost arestați. Cât de democratice sunt aceste acțiuni, se încadrează acestea în limitele legii? Înțelegem că vă temeți de proteste, că faceți tot posibilul pentru a le împiedica, motiv pentru care continuați să-i umiliți pe cetățeni și să-i arestați pe oamenii incomozi sistemului, care luptă împotriva regimului. Dacă timp de 72 de ore, liderii Partidului „ȘOR” nu vor fi eliberați, vom veni la casele și birourile voastre, acolo unde vă odihniți, și veți vedea coșmaruri nu în somn, ci în realitate. Vă îndemn să nu încercați să zădărniciți protestele, că nu vă va reuși”, a conchis Ilan Șor.













































































