Stiri

VIDEO // Igor Grosu transmite un mesaj tranșant „BANDIȚILOR” care dau 200 000 de dolari pentru un concert: „Doamne, de ce nu m-a făcut mama și pe mine cântăreț?”. Acesta promite că vor fi aduși ACASĂ Plahotniuc și Platon

Actualitate 25.07.2022 11:54 Vizualizări7381
VIDEO // Igor Grosu transmite un mesaj tranșant „BANDIȚILOR” care dau 200 000 de dolari pentru un concert: „Doamne, de ce nu m-a făcut mama și pe mine cântăreț?”. Acesta promite că vor fi aduși ACASĂ Plahotniuc și Platon

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a fost șocat să audă că reprezentanții unui partid i-au plătit interpretului rus, Filip Kirkorov, 200 000 de dolari pentru ca acesta să susțină la Chișinău un recital de 30 de minute. Astfel, liderul partidului de guvernare a dat asigurări că, de azi înainte, astfel de concerte nu vor mai avea loc, deoarece ar fi organizate din bani furați.

„Concerte la care vin cântăreți plătiți cu 200 000 de dolari nu o să mai vedeți. Îmi pare rău, dar este foarte scump cântecul. Când am auzit de 200 000 de dolari, am zis: Doamne, de ce nu m-a făcut mama și pe mine cântăreț. O dată în an ai tras o cântare și ți-ai luat de o grijă. Dar dacă tare, tare îți trebuie, tragi de două ori câte o cântare – o dată de Revelion și o dată de Paște… De ce nu m-a făcut mama cântăreț? Am auz muzical, totul este în regulă. Deja în altă viață”, a făcut haz de necaz Grosu, în cadrul unei întrevederi cu locuitorii din raionul Rezina.

Oficialul a menționat că „bandiții” pun la bătaie bani furați de la oameni.

„Concerte din acestea nu o să mai fie, pentru că se fac din bani furați. Bani furați de la noi toți. Niciun bandit nu pune banii lui la bătaie. Banditul pune la bătaie banul furat. S-a terminat. Dacă ei nu au înțeles până acum că nu mai merge o astfel de politică… Legea va fi lege”, a punctat spicherul Parlamentului.

Igor Grosu s-a referit și la „fugarii” din cadrul Partidului „Șor”, dar și la Vlad Plahotniuc și Veaceslav Platon, care ar urma să fie aduși și judecați în R. Moldova.

„O să curățim procuratura, judecătoriile… Ați văzut că opt au fugit... Dar știți de ce? Pentru că s-a găsit o mizerie care le-a spus la timp. Lumea e tot mai mică. Ei nu o să fugă în Siberia, dar în lumea civilizată, unde e pace, liniște. Noi o să-i găsim. Ați văzut că o vestită notară a lui Plahotniuc și Platon a venit acasă, am adus-o acasă. Ea nu dorea. E un semn bun. Dacă Belgia, cu standardele ei de respectare a drepturilor omului, a analizat foarte atent cererea de extrădare… Am prezentat toată informația, toate măgăriile făcute de băieții aceștia. Și pe ei o să-i aducem acasă. Uite belgienii ne-au dat crezare și am adus-o acasă. Eu intuiesc că o să povestească lucruri interesante. Pentru că ea o să se gândească la soarta ei, dar nu la soarta lui Plahotniuc sau Platon. Vom merge fără niciun compromis, nu va fi simplu deloc. Evaluăm judecătorii și procurorii, dar o să ne ajute Laura Codruța Kovesi. Ea ne-a asigurat de toată asistența, informații unde își țin averile, case, conturi, în 22 de țări europene. O să fie mai ușor de găsit, de pus sechestru, de vândut și banii să fie întorși la buget. Noi cu dvs. avem tare mare nevoie de bani”, a conchis Igor Grosu.

Amintim că procurorul general interimar, Dumitru Robu, a dezvăluit la finele săptămânii trecute în Parlament, unde a solicitat ridicarea imunității deputatei Partidului „Șor”, Marina Tauber, că această formațiune i-a achitat lui Kirkorov 200 000 de euro, iar lui Morghenstern - 60 000 de euro, adică aproape 5 000 000 de lei în total, pentru concertul care nu a mai avut loc pe 19 iunie.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 08.08.2026 08.08.2026 13:16 348 Horoscopul zilei 08.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 08.08.2026 08.08.2026 13:16 341 Horoscopul zilei 08.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.37 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri