Maia Sandu, decorată cu PREMIUL „Robert Blum pentru Democrație 2024”. Șefa statului a decis să DONEZE cei 25 000 de euro oferiți de Primăria Leipzig: „Este o dovadă a rezilienței și determinării cetățenilor R. Moldova în calea spre democrație”
Președinta Maia Sandu a primit astăzi la Leipzig, Germania, premiul „Robert Blum pentru Democrație 2024”, oferit sub patronajul președintelui Germaniei, Frank-Walter Steinmeier. Premiul este însoțit de 25 000 de euro, sumă pe care președinta Maia Sandu o va dona.
„Acest premiu nu este doar o recunoaștere a eforturilor mele, dar și o dovadă a rezilienței și determinării cetățenilor R. Moldova în calea spre democrație”, a spus șefa statului.
„În vremuri în care războiul a revenit în Europa și când democrația liberală trebuie să se afirme pe plan intern și extern, conduceți țara cu încredere și curaj. Fie ca acest premiu să vă dea putere să vă continuați angajamentul pentru o R. Moldova democratică și europeană”, a subliniat ieri Frank-Walter, după întrevederea de ieri cu șefa statului, la Berlin.
Premiul „Robert Blum pentru Democrație” este oferit la fiecare doi ani personalităților care s-au remarcat în promovarea drepturilor omului și democrației. Robert Blum a fost un politician german din secolul al XIX-lea, care a luptat pentru unificarea Germaniei, pentru justiție și libertate.
Șefa statului se află într-o vizită de lucru în Germania, în perioada 17-18 mai, unde a avut întâlniri cu oficiali ai Germaniei, inclusiv cu președintele Steinmeier, cancelarul Olaf Scholz și președinta Bundestagului, Bärbel Bas. De asemenea, Maia Sandu s-a văzut cu comunitatea de moldoveni din Berlin și urmează să discute azi și cu conaționalii din Frankfurt pe Main.
Parteneriat între Banca Națională a Moldovei și Monetăria Statului din România pentru emiterea monedelor comemorative. Anca Dragu: „Ne propunem să realizăm proiecte de valoare, care să reflecte bogăția patrimoniului cultural al R. Moldova”
Singura PĂSTRĂVĂRIE din R. Moldova este în nordul R. Moldova: În șapte bazine sunt crescute anual până la 12 tone de pește. Antreprenorul, ajutat de stat să-și dezvolte afacerea
JO 2024, VIDEO // Arcașul Dan Olaru, debut de vis la Jocurile Olimpice. Pe ce loc s-a clasat în calificări: „Următorul duel îl voi avea pe 1 august. Deja îmi cunosc adversarul, pe care nu l-am întâlnit până acum”