FOTO // Cum arată plămânii unui bolnav Covid nevaccinat față de cei ai unui pacient imunizat. Imaginea publicată de un medic
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![FOTO // Cum arată plămânii unui bolnav Covid nevaccinat față de cei ai unui pacient imunizat. Imaginea publicată de un medic](/getimages/620x2000x2/large/bcb873aaef49763573622fdb431f2dc1.jpg)
Un medic din SUA, specializat în medicină internă și boli infecțioase, a arătat, cu ajutorul unor radiografii pulmonare a doi pacienți Covid-19, care este diferența dintre plămânii unei persoane vaccinate și ai alteia neimunizate împotriva virusului.
Dr. Faheem Younus a explicat că și cei vaccinați pot face forme ușoare de coronavirus, însă cei care nu s-au imunizat pot avea probeleme grave și au risc mare de a ajunge la Terapie Intensivă, mai ales acum, când tulpina Delta devine predominantă în multe zone ale lumii.
„Da, puteţi să vă îmbolnăviţi de COVID-19 dacă v-aţi vaccinat, dar de obicei este vorba despre o formă uşoară”, este comentariul medicului Faheem Younus, care însoţeşte fotografia cu două radiografii pulmonare, pe care acesta a pus-o pe Twitter.
![radiografie-plamani](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aV1Jw/WjJsM2IzSnNaQzV5WTNNdGNtUnolMkZM/bkp2SlRKR2MzUnZjbUZuWlNVeVJqSXdN/akVsTWtZdyUyRk55VXlSakl5SlRKR01U/TTFPRGcyTWw4eE16VTRPRFl5JTJGWDNK/aFpHbHZaM0poWm1sbExYQnNZVzFoYm1r/dWFuQm4lMkZKbmM5TlRrd0ptaGhjMmc5/T1dOaE9UVmpNelpoTUdSa1pEZGhZV05t/T0RVd09EaGtaREpqWm1JM01tRSUzRC50/aHVtYi5qcGcmdz04MDAmaGFzaD03NGZl/NjliODJjM2NlZDllZWRhOWM3OTMyOGVhMmYyMg==.thumb.jpg)
Radiografiile publicate de medicul din SUA / Foto. Twitter
Plămânii pacientului vaccinat apar în partea stângă a imaginii, fiind mult mai negri decât cei din radiografia din dreapta, cea a unui pacient neimunizat și foarte afectat de puterea virsuului Sars-CoV-2.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)