FOTO // Activiști amendați și ABANDONAȚI în prag de iarnă. Șor i-a lăsat de izbeliște pe cei care au dus greul în campaniile electorale, în schimb curatorii se lăfăiesc în LUX
2241
Rețeaua teritorială a grupării „ȘOR” a intrat în colaps după anunțul condamnatului fugar Ilan Șor privind închiderea tuturor „proiectelor sociale”. Totuși, în timp ce activiștii de rând, mulți figurând în dosare pentru finanțarea ilegală prin aplicația PSB, au fost lăsați fără remunerări și suport juridic, liderii locali ai blocului „Pobeda” au o bunăstare financiară neașteptată.
Salarii sistate, dosare deschise, activiști abandonați
Potrivit surselor Deschide.MD din cadrul blocului „Pobeda”, plata „salariilor” pentru activiștii lui Șor – sume de 2-3 mii de lei/lunar – a fost sistată încă din septembrie. Oamenii spun că banii promiși de curatori așa și nu au fost transferați, iar responsabilii de sectoare nu mai răspund la telefon.
Totodată, conturile de Telegram folosite anterior pentru coordonarea activității au fost suspendate, iar sediile entităților asociate cu „ȘOR” au fost închise. Totodată, majoritatea contractelor de arendă au fost reziliate.
La fel, au fost dați afară practic toți angajații din Departamentul de monitorizare, planificare și control al blocului „Pobeda”, cunoscut ca „Departamentul Monitoring”. Nici acestora nu li s-au achitat „salariile” și nici nu există vreo șansă să le mai primească.

„Bună seara, vreau să vă informez că, începând cu 1 noiembrie, departamentul nostru de monitorizare își suspendă activitatea pe termen nedefinit. Practic, structura încetează să funcționeze și se anulează în legătură cu procedura generală de restructurare a tuturor subdiviziunilor organizației. După cum știți deja, și birourile teritoriale se închid... Aceasta nu este o decizie ușoară, dar este o măsură planificată, legată de schimbările generale din organizație”, se arată în mesajul expediat foștilor angajați ai Departamentului Monitoring.
Cea mai gravă situație este în Găgăuzia, unde mii de oameni – inclusiv bugetari și pensionari – folosiți anterior de gruparea „ȘOR” pentru a obține capital politic, au fost abandonați. Aceștia au rămas să suporte consecințele acțiunilor grupării criminale și sunt obligați acum să plătească amenzi de zeci de mii de lei, după ce au acceptat plăți ilegale prezentate drept „ajutor umanitar”. Situația este atât de complicată, încât deputații găgăuzi, în ședința Adunării Populare, au propus adoptarea unei rezoluții prin care să ceară conducerii R. Moldova, în special președintelui Maia Sandu, grațierea persoanelor care au acceptat plățile ilegale.
Lux și bunăstare pentru lideri, procese și datorii pentru activiști
În timp ce structura de partid se prăbușește, iar un număr tot mai mare de activiști este plimbat prin instanțe, câțiva lideri locali ai rețelei „ȘOR” afișează o bunăstare de invidiat.
- Nicolae Bojenco, Cahul
Avocatul Nicolae Bojenco, care, la sfârșitul lunii august, a fost implicat într-un scandal după ce s-a îmbătat și a hărțuit o chelneriță într-un local din orașul Leova, a reușit să se îmbogățească din remunerările primite pentru „serviciile” prestate grupării „ȘOR”. În discuție cu membrii blocului „Pobeda”, am aflat că acesta și-a achiziționat recent un automobil de lux Volvo XC90. În plus, avocatul ar fi finalizat construcția unui imobil, unde și-a deschis și un oficiu. Toate aceste achiziții au fost făcute în contextul în care activiștii din Cahul se plâng că nu și-au primit „salariile”.

- Mihail Cîrnici, Cahul
Prietenul lui Bojenco și complice în cazul hărțuirii chelneriței din Leova, Mihail Cîrnici, și-a procurat un automobil de marca Volvo S90, cotat pe piața auto la câteva zeci de mii de euro. Mai mult, Cîrnici este implicat și într-un caz de contrabandă.
Conform datelor obținute de reporterii noștri, pe 31 martie, Cîrnici a fost reținut la PTF Cahul-Oancea în timp ce încerca să introducă ilegal în R. Moldova un lot de produse cosmetice în valoare de peste 500 mii lei.
- Anna Samsi, Cantemir
Deși este „neangajată în câmpul muncii”, una dintre liderii blocului „Pobeda” din raionul Cantemir ar fi procurat recent un automobil de model Hyundai Tucson, cu o valoare de piață ce depășește suma de 10 mii euro. Automobilul a fost înregistrat pe numele mamei sale, Ivanna Samsi – o pensionară fără venituri oficiale.
Totodată, Samsi publică frecvent fotografii din vacanțele petrecute în străinătate.

- Filip Putregai, Cantemir
De asemenea, redacția Deschide.MD a aflat că un alt lider al blocului „Pobeda” din același raion, tot șomer, și-ar fi cumpărat un Renault Kadjar în valoare de 12–14 mii de euro, înregistrat pe numele fiului său, Putregai Filip Filip.
De menționat că acestea nu sunt unicele cazuri când banii destinați activiștilor și susținătorilor se „opresc” în buzunarele liderilor organizației. Anterior, reporterii Deschide.MD au scris despre faptul că mai mulți lideri ai blocului „Pobeda”, inclusiv „mâna dreaptă” a lui Șor, Marina Tauber, au fost implicați în deturnarea a cel puțin 10 milioane de dolari dați de Moscova pentru activitatea rețelei.
Profitând de încrederea și lipsa de informare a oamenilor simpli, liderii blocului „Pobeda” au reușit să-și construiască propriul confort financiar, lăsând activiștii și susținătorii de rând în voia sorții.
Astfel, în timp ce unii își cumpără mașini scumpe și construiesc imobile, cei care au crezut în promisiunile blocului „Pobeda” se confruntă acum cu procese, amenzi și lipsa oricărui sprijin.
Amintim că luni, 1 decembrie, condamnatul fugar a publicat un mesaj video în care a anunțat că își închide toate „proiectele sociale” din Republica Moldova și retrage sprijinul politic oferit unor reprezentanți locali.
23.01.2026
20:17
331
Vreme uniformă, cu ninsori locale și frig moderat în Republica Moldova – 24.01.2026
23.01.2026
19:25
525
Negocieri trilaterale Ucraina–SUA–Rusia la Abu Dhabi: delegație militară rusă, semn de rezervă față de inițiativa de pace
23.01.2026
18:44
421
Ucraina, în prag de colaps energetic după noile atacuri rusești asupra rețelei electrice
23.01.2026
17:34
408
Gala Sportului 2025: peste 100 de premii și 37 de milioane de lei pentru campionii Moldovei
23.01.2026
15:10
579
Polițist din Chișinău, condamnat la 6 ani de închisoare și amendă de 300 000 lei pentru corupere pasivă
23.01.2026
14:53
553
Moldova și România accelerează integrarea fintech și plățile transfrontaliere spre piața unică europeană
23.01.2026
14:50
503
Moldova pregătește facilități financiare și subvenții speciale pentru femeile fermier în 2026
23.01.2026
14:34
628
Iranul îl atacă dur pe Zelenski după criticile privind reprimarea protestelor din Iran
529
Maia Sandu merge în vizită oficială în Polonia și la Consiliul Europei pentru a discuta securitatea regională și parcursul european al Republicii Moldova
23.01.2026
13:36
689
Kremlinul condiționează pacea de retragerea armatei ucrainene din Donbas și trimite doar militari la negocierile trilaterale de la Abu Dhabi
23.01.2026
20:17
330
Vreme uniformă, cu ninsori locale și frig moderat în Republica Moldova – 24.01.2026
23.01.2026
19:25
523
Negocieri trilaterale Ucraina–SUA–Rusia la Abu Dhabi: delegație militară rusă, semn de rezervă față de inițiativa de pace
23.01.2026
18:44
420
Ucraina, în prag de colaps energetic după noile atacuri rusești asupra rețelei electrice
23.01.2026
17:34
405
Gala Sportului 2025: peste 100 de premii și 37 de milioane de lei pentru campionii Moldovei
23.01.2026
15:10
578
Polițist din Chișinău, condamnat la 6 ani de închisoare și amendă de 300 000 lei pentru corupere pasivă
23.01.2026
14:53
551
Moldova și România accelerează integrarea fintech și plățile transfrontaliere spre piața unică europeană
23.01.2026
14:50
502
Moldova pregătește facilități financiare și subvenții speciale pentru femeile fermier în 2026
23.01.2026
14:34
627
Iranul îl atacă dur pe Zelenski după criticile privind reprimarea protestelor din Iran
527
Maia Sandu merge în vizită oficială în Polonia și la Consiliul Europei pentru a discuta securitatea regională și parcursul european al Republicii Moldova
23.01.2026
13:36
687
Kremlinul condiționează pacea de retragerea armatei ucrainene din Donbas și trimite doar militari la negocierile trilaterale de la Abu Dhabi
23.01.2026
13:26
637
Rusia condiționează pacea în Ucraina de concesii teritoriale, pe fondul negocierilor intense mediate de SUA
23.01.2026
12:21
744
Summitul discret de la Bruxelles care a pecetluit ruptura Europei de vechea ordine transatlantică și începutul drumului spre independență față de SUA
535
Complice la tâlhărirea a cinci cetățeni turci, condamnat la 8 ani de închisoare în Chișinău
23.01.2026
10:35
665
Jared Kushner vrea să reconstruiască Gaza cu 180 de zgârie-nori, aeroport și port, dar lasă fără răspuns cine va controla demilitarizarea și retragerea Israelului
23.01.2026
10:31
551
Ministerul Energiei și BERD discută noi proiecte pentru modernizarea și eficientizarea energiei termice în Republica Moldova
23.01.2026
10:05
624
Svetlana Ghetmancenco, numită la conducerea ANIF pentru modernizarea și digitalizarea irigațiilor
23.01.2026
09:35
742
Secretarul de stat Alexandra Șian pleacă de la MAIA după aproape doi ani de mandat în agricultură și dezvoltare rurală
23.01.2026
08:29
577
Horoscopul zilei 23.01.2026
23.01.2026
08:27
556
TikTok își salvează operațiunile din SUA printr-o societate mixtă, după legea impusă de administrația Biden
23.01.2026
08:00
653
Putin condiționează donația de 1 miliard de dolari pentru „Consiliul pentru Pace” al lui Trump de deblocarea activelor rusești de către SUA
23.01.2026
07:50
748
Kremlinul condiționează soluția pe termen lung în Ucraina de rezolvarea disputelor teritoriale
23.01.2026
07:05
601
Kremlinul confirmă o reuniune trilaterală Rusia–Ucraina–SUA, vineri, în Emiratele Arabe Unite
23.01.2026
03:23
857
JD Vance reia atacurile la adresa Europei și avertizează asupra „sinuciderii civilizaţiei”
23.01.2026
02:03
873
Putin i-a primit noaptea târziu la Kremlin pe emisarii lui Trump pentru negocieri privind pacea în Ucraina
22.01.2026
21:04
869
Zelenski anunță acord cu Trump pentru garanții de securitate, dar recunoaște că disputa teritorială cu Rusia rămâne deschisă
Vreme uniformă, cu ninsori locale și frig moderat în Republica Moldova – 24.01.2026
Negocieri trilaterale Ucraina–SUA–Rusia la Abu Dhabi: delegație militară rusă, semn de rezervă față de inițiativa de pace
Ucraina, în prag de colaps energetic după noile atacuri rusești asupra rețelei electrice
Gala Sportului 2025: peste 100 de premii și 37 de milioane de lei pentru campionii Moldovei
1 MDL
1 EUR
19.96
1 USD
17.05
1 RON
3.92
1 RUB
0.23
1 UAH
0.39


Inapoi














