00:40:08 16.12.2025
Stiri

Fost ministru al Apărării de la Chișinău: „Transnistria ar falimenta în două-trei săptămâni”, dacă ar decide alipirea la Federația Rusă. „Tot exportul și aprovizionarea se face prin Republica Moldova”

Actualitate 27.02.2024 09:45 Vizualizări1810
Fost ministru al Apărării de la Chișinău: „Transnistria ar falimenta în două-trei săptămâni”, dacă ar decide alipirea la Federația Rusă. „Tot exportul și aprovizionarea se face prin Republica Moldova” Captură video

Planurile de alipire a Transnistriei la Federația Rusă nu sunt noi și i-au fost prezentate lui Vladimir Putin încă din 2006. Totuși președintele rus ar înțelege că alipirea la Federația Rusă reprezintă „o sacrificare” a populației din regiunea separatistă, consideră fostul ministru al Apărării, Anatol Șalaru.

Fostul oficial de la Chișinău a explicat, într-un interviu pentru Observator, că izolarea ce ar urma în urma unui asemenea plan, care ar însemna declanșarea unui conflict și riposta Ucrainei, ar falimenta Transnistria în cel mult trei săptămâni.

„Putin întotdeauna a folosit Transnistria ca un instrument de șantaj. Și împotriva Republicii Moldova, și împotriva Uniunii Europene. Și acest congres al aleșilor locali de toate nivelurile (anunțat pentru data de 28 februarie - n.r.) nu este o noutate pentru ei și nu este o organizație legitimă care ar putea decide soarta acestei fâșii de pământ. În 2006 a avut loc un referendum în care s-a cerut și s-a votat alipirea la Rusia. Deși acest referendum nu este legitim, această decizie nu depinde de cei din Transnistria. Această cerere a fost de mult timp depusă în Duma de Stat, a fost trimisă lui Putin, ei nu au dat curs. Acum nu mai depinde de transnistreni, ci de dorința lui Putin de a face o provocare în această zonă din Europa. Probabil că analizează foarte atent dacă va sacrifica sau nu Transnistria, pentru că o eventuală anexare a acestui teritoriu la Rusia ar însemna izolarea completă a acestui teritoriu, izolarea politică, economică, militară. Pe 20 februarie, Ambasadorul cu misiuni speciale Păun Rogovei, care a fost și Ambasadorul Ucrainei în România, a vizitat Tiraspolul și, la întâlnirea cu Vadim Krasnoselski, așa-numitul lider al Transnistriei, i-a avertizat și le-a spus că Ucraina va reacționa hotărât, prompt și imediat în cazul în care Transnistria se va lăsa angajată într-un război împotriva Ucrainei sau a unor acțiuni împotriva Republicii Moldova. Ucrainenii au spus că au tot dreptul, dacă Transnistria va ataca Ucraina, ei vor acționa imediat și vor răspunde și vor lichida această amenințare. Situația pentru transnistreni este dramatică în prezent. Ei sunt la cheremul Chișinăului și al Uniunii Europene. Tot exportul și aprovizionarea se face prin Republica Moldova și, în cazul unui conflict, Transnistria va fi sufocată și va falimenta în maximum două-trei săptămâni. Nu vor mai avea gaz, nu vor mai produce energie electrică, nu vor mai avea importuri și nici exporturi”, a arătat Anatol Șalaru.

CITIȚI și Alipirea Transnistriei la Federația Rusă sau reconvocarea formatului de negocieri în dosarul transnistrean ,,5+2", cu participarea Moscovei? Vladimir Socor anticipează ce se va întâmpla pe 28 februarie la Tiraspol

Potrivit fostului ministru al Apărării, Rusia a vrut întotdeauna să păstreze „acest cap de pod, Transnistria”, pentru a ameninţa Republica Moldova, NATO şi Ucraina.

„În momentul de față, după un studiu prezentat de Serviciul de Informații și Securitate din Republica Moldova, Rusia a cheltuit în ultimii doi ani 50 de milioane de euro pentru a destabiliza situația din Republica Moldova. Astăzi, Republica Moldova este foarte importantă în context regional atât pentru Uniunea Europeană, cât și pentru Rusia. Consolidarea poziției Rusiei în Republica Moldova ar duce la blocarea tranzitului către Ucraina și la consolidarea contingentului militar din Republica Moldova. Există curse aeriene spre Erevan, spre Istanbul și, dacă guvernarea din Republica Moldova va deveni prorusă, s-ar deschide porțile aeriene civile și prin intermediul acestor curse Rusia își va trimite militari îmbrăcați în civil în Republica Moldova pentru a-și consolida contingentul pe care-l are în Transnistria și pentru a crea o bază militară în Republica Moldova, aproape de România, devenind o amenințare pentru Ucraina. Ce avem astăzi în Transnistria nu reprezintă o amenințare nici pentru Republica Moldova și nici pentru Ucraina. Ucraina însă este nevoită să mențină la frontiera cu Republica Moldova trei - patru brigăzi de militari pentru a preveni un eventual atac din partea armatei ruse dislocate în Transnistria. Ucraina are nevoie de acești militari pe front, nu la frontieră cu Republica Moldova, iar Rusia înțelege foarte bine acest lucru”, a continuat Șalaru.

În același interviu, fostul ministru a subliniat că anul 2024 este important pentru Republica Moldova, întrucât vom avea alegeri prezidențiale, un referendum și s-ar încerca pe toate căile destabilizarea situației din statul nostru.

„Un eventual președinte prorus înseamnă că Republica Moldova își încetează parcursul european și devine o amenințare pentru NATO și pentru Ucraina. Eu nu cred că acest scenariu este plauzibil din partea Rusiei, Putin înțelege că îi va sacrifica pe cei din Transnistria și va duce la noi sancțiuni din partea NATO, a Uniunii Europene, a Statelor Unite. Putin are suficiente probleme în Ucraina și în alte părți, dar este o manipulare pe care o încearcă de mai mult timp. Despre acest scenariu se vorbește de trei - patru luni în Tiraspol și în Republica Moldova, după ce a eșuat tentativa de a ocupa Odesa și sudul Ucrainei, unde conform planurilor Rusiei urmau să facă joncțiunea cu armata rusă din Transnistria și după asta, încet-încet, să ajungă până la Prut și să amenințe Kievul din partea de est. Acest plan a eșuat”, a punctat fostul ministru al Apărării, Anatol Șalaru.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
15.12.2025 08:04 623 Horoscopul zilei 15.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.88 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte