Stiri

Fost director adjunct al Administrației Naționale a Penitenciarelor, achitat pentru acuzația de avere nedeclarată. Decizia, contestată de procurori la Curtea de Apel

Actualitate 10.03.2025 12:43 Vizualizări1881
Fost director adjunct al Administrației Naționale a Penitenciarelor, achitat pentru acuzația de avere nedeclarată. Decizia, contestată de procurori la Curtea de Apel

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) intenționează să conteste decizia Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, prin care un fost director adjunct al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) a fost achitat de acuzația privind măsluirea declarației de avere. Procurorii susțin că acesta nu a declarat public o serie de bunuri și venituri în perioada 2017 - 2021.

Legea obliga fostul demnitar să depună anual declarații de avere și interese atât la angajare, cât și la plecarea din funcția publică, pentru a preveni îmbogățirea nejustificată.

Potrivit acuzatorilor de stat, în șase episoade distincte, ex-directorul adjunct nu a menționat bunuri imobile din Chișinău, venituri din donații și moșteniri, precum și sume obținute din vânzarea automobilelor, și nici nu a declarat că deținea vehicule înregistrate pe numele rudelor apropiate.

Inculpatul a susținut că declarația sa de avere a fost completată de subordonații săi, el doar semnând-o, însă procurorii PCCOCS au dovezi că acesta a omis intenționat includerea sumelor și bunurilor respective.

PCCOCS anunță că va contesta la Curtea de Apel Chișinău sentința Judecătoriei Chișinău.

Conform Codului penal, falsul în declarații comis de fostul director adjunct al Administrației Naționale a Penitenciarelor se sancționează cu amendă între 20 000 și 30 000 de lei sau cu închisoare de până la un an, precum și cu interdicția de a ocupa anumite funcții sau de a desfășura o anumită activitate de la 2 la 5 ani.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.38 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri