17:29:03 07.06.2026
Stiri

Femeia acuzată de omorârea brutală a tatălui său în primăvara trecută, primește 17 ani de închisoare

Actualitate 14.03.2025 15:56 Vizualizări1634
Femeia acuzată de omorârea brutală a tatălui său în primăvara trecută, primește 17 ani de închisoare

Procuratura Municipiului Chișinău a anunțat recent condamnarea unei femei în vârstă de 39 de ani, acuzată de omorul tatălui său.

Conform sentinței emise de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, femeia a fost găsită vinovată și i s-a aplicat o pedeapsă de 17 ani de închisoare, cu executare în penitenciar de tip închis pentru femei.

Potrivit procurorilor, în noaptea de 28 mai 2024, femeia, aflată în locuința tatălui său de 63 de ani din capitală, l-ar fi strangulat cu un colan, după care l-ar fi lovit cu un cuțit în spate și piept.

În continuare, inculpata ar fi aplicat lovituri cu un topor în zona capului și a gâtului victimei și ar fi presărat detergent sub formă de praf peste corpul neînsuflețit.

Inculpata a declarat în cadrul procesului că este nevinovată.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

Top stiri
07.06.2026 08:33 486 Horoscopul zilei 07.06.2026
06.06.2026 08:02 1009 Horoscopul zilei 06.06.2026
05.06.2026 08:26 1064 Horoscopul zilei 05.06.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.29 1 RON 3.82 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte