02:27:08 13.09.2025
Stiri

EXPLICAȚIA MAEIE: Ce au căutat ofițerii CNA la Consulatul R. Moldova de la București

Actualitate 23.10.2020 11:28 Vizualizări2148
EXPLICAȚIA MAEIE: Ce au căutat ofițerii CNA la Consulatul R. Moldova de la București

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) confirmă faptul că Centrul Național Anticorupție (CNA) a efectuat joi acțiuni de urmărire penală la Secția consulară a Ambasadei Republicii Moldova la București.

Diplomația de la Chișinău afirmă că perchezițiile au avut loc în cadrul unei cauze pornite pe numele unui fost angajat al ambasadei.

„În cadrul acestor acțiuni au fost audiate persoane și a fost ridicat un set de materiale pentru verificări suplimentare și pentru documentarea cauzei. În perioada respectivă, activitatea misiunii diplomatice nu a fost afectată”, susține MAEIE, adăugând că instituția are „toleranță zero” la acte de corupție.

Acțiunile coruptibile ale angajaților misiunilor diplomatice pot fi raportate telefonic, în scris sau on-line Centrului Național Anticorupție.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte