12:25:24 15.09.2025
Stiri

Experții „New Strategy Center” au luat pulsul realităților din R. Moldova, în contextul amenințărilor de tip hibrid ale Federației Ruse

Actualitate 30.01.2023 14:23 Vizualizări1101
Experții „New Strategy Center” au luat pulsul realităților din R. Moldova, în contextul amenințărilor de tip hibrid ale Federației Ruse

Un grup de experți ai „New Strategy Center” (NSC), condus de George Scutaru, a efectuat în perioada 23-26 ianuarie curent o vizită de informare în R. Moldova, pentru o mai bună cunoaștere a realităților politice, sociale, economice, în plan de securitate și a relațiilor externe, în actualul context al războiului din Ucraina.

Experții NSC au avut întâlniri cu oficialități din R. Moldova și experți independenți, inclusiv cu vicepremierul și ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, ministrul Afacerilor Interne, Ana Revenco, președintele Comisiei pentru securitate națională din Parlament, Lilian Carp, directorul Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Musteața, secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Vladimir Cuc, secretarul de stat în Ministerul Apărării, Valeriu Mija, fostul Ambasador al R. Moldova în SUA și președinte al Coaliției pentru Unitate și Bunăstare (CUB), Igor Munteanu etc.

De asemenea, delegația NSC s-a deplasat și la Comrat pentru a discuta cu autoritățile locale din UTA Găgăuzia, având un dialog în acest sens cu bașcanul Irina Vlah.

„În acest context de securitate este important să existe o bună cunoaștere a realităților din R. Moldova, a modului în care această republică încearcă să își construiască o mai bună reziliență în fața amenințărilor de tip hibrid ale Federației Ruse, a modului în care răspunde multiplelor provocări, mai ales în plan social și economic, generate de criza energetică și agresiunea rusă împotriva Ucrainei”, a declarat directorul NSC, George Scutaru.

Situația de securitate din Transnistria, modul de cooperare dintre autoritățile de la Chișinău și cele de la UTA Găgăuzia, modernizarea instituțională din R. Moldova, demersurile pentru construirea unor capabilități militare, eforturile pentru consolidarea eforturilor energetice, și relațiile bilaterale cu România au fost unele dintre temele aflate pe agenda vizitei de documentare a delegației NSC.

Cu ocazia vizitei în R. Moldova, delegația NSC a depus, pe 24 ianuarie, o coroană la Cimitirul de onoare al ostașilor români de la Țiganca, unde sunt înhumați 1 020 de eroi ce au căzut la datorie în luptele pentru eliberarea Basarabiei din vara anului 1941.

Autor:
Stiri relevante
15.09.2025 08:37 370 Horoscopul zilei 15.09.2025
Top stiri
15.09.2025 08:37 360 Horoscopul zilei 15.09.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte