Stiri

Două medalii și două mențiuni de onoare pentru R. Moldova la Olimpiada Internațională la Chimie

Actualitate 30.07.2024 13:43 Vizualizări2330
Două medalii și două mențiuni de onoare pentru R. Moldova la Olimpiada Internațională la Chimie

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut o medalie de argint, una de bronz și două mențiuni de onoare la Olimpiada Internațională la Chimie.

Competiția a avut loc în Riyadh, Regatul Arabiei Saudite, în perioada 21 - 30 iulie 2024.

Medalia de argint a fost obținută de Bianca-Sofia Leahu, elevă a Liceului Teoretic „Orizont”, Durlești, Chișinău.



Medaliată cu bronz este Iulia Teleucă, elevă a aceleași instituții de învățământ, iar mențiunile de onoare au fost obținute de Leo Sprîncean, elev al Liceului Teoretic Republican „Aristotel” din Chișinău și Iulia Nicov, elevă a Liceului Teoretic „Orizont”, Durlești, Chișinău.



În cadrul celei de-a 56-a ediții a Olimpiadei Internaționale la Chimie au participat 327 de elevi din 89 de țări.

Republica Moldova a fost reprezentată la Olimpiadă de patru elevi și doi profesori.

Autor: Ziarul National
Top stiri

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.75 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri