20:26:25 15.05.2025
Stiri

DOR // Destăinuiri: Cum i-a dat scriitorul-enciclopedie din R. Moldova o lecţie de geografie fiului său

Social 26.08.2014 08:30 Vizualizări1751
DOR // Destăinuiri: Cum i-a dat scriitorul-enciclopedie din R. Moldova o lecţie de geografie fiului său

Spiridon Vangheli a depănat, ieri, amintiri din copilărie cu tinerii din diasporă, participanți la tabăra de vară DOR, urmate și de un șir de întrebări din partea acestora.

Scriitorul le-a povestitit o întâmplare asemănătoare cu ceea ce trăiesc copiii pe parcursul acestei săptămâni. Astfel, dacă participanții se familiarizează cu tradițiile, limba, muzica, istoria și bucătăria din R. Moldova, atunci prozatorul, împreună cu fiul său pe când acesta avea 12 ani, s-a familiarizat cu stâna, dormitul în fân și măcinatul făinii la moară.

„Fiul meu, Radu, când avea vârsta voastră, m-a rugat să-i fac un cadou. Să mergem împreună pe jos până la bunicul, deoarece eu petreceam puțin timp cu el. Așa că ne-am sculat dimineața următoare și am pornit să parcurgem cei 200 km și ceva până la Bălți. În cele 7 zile de drum, am mers prin sate, unde am înnoptat la o harbuzărie, la albinărie, la o moară, la o stână, într-un stog de fân. Unii ne dădeau bani, crezând că umblam cu cerștiul. Deci, a fost o experiență nemaipomenită. Fiul meu mi-a spus atunci că a fost pentru el cea mai mare lecție de geografie în care a cunoscut atâtea minunății despre R. Moldova. De aceea, vă îndemn pe toți, inclusiv pe părinții voștri, să nu uite de țara în care s-au născut, pentru că e o țară deosebită și cu o limbă foarte frumoasă”, a menționat Vangheli.

La rândul lor, tinerii au întrebat mai mult despre Guguță, despre visurile nerealizate ale scriitorului, dar și cum îi reușeșete să păstreze copilul din suflet. „Mi-a plăcut foarte mult întâlnirea cu Vangheli. E o enciclopedie. Sunt geniale astfel de întâlniri, deoarece cunoaștem mai bine scriitorii din R. Moldova. Chiar în seara aceasta o să mă apuc să citesc cartea pe care ne-a oferit-o cadou, deoarece am citit despre Guguță când eram în clasele primare”, zice Corina Baciu, una dintre participantele taberei, care a emigrat cu familia sa de câțiva ani în Italia.

La sfârșitul întâlnirii, tinerii au primit câte o carte cu autograf din partea scriitorului, care le va aduce aminte de R. Moldova și Guguță.

Amintim că tabăra DOR este la cea de-a doua ediție. În acest an, ea se desfășoară în satul Costești, Ialoveni, în perioada de 21-27 august, unde 101 tineri moldoveni din 12 țări învață despre tradițiile și valorile R. Moldova.

Autor: Polina Cupcea
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte