04:26:08 01.04.2026
Stiri

DOC // Acționarii „Avia Invest” au atacat R. Moldova la Curtea de Apel a Suediei

Actualitate 14.11.2022 13:56 Vizualizări1344
DOC // Acționarii „Avia Invest” au atacat R. Moldova la Curtea de Apel a Suediei

Compania „KomaksAvia Airport Invest”, care deține Aeroportul Internațional Chișinău (AIC), a depus vineri, 11 noiembrie, cererea de apel la Curtea de Apel Suedeză, cu referire la hotărârea arbitrală din 3 august 2022 la procesul împotriva R. Moldova.

Potrivit unui comunicat de presă al AIC, avocații companiei au prezentat dovezi „ale unei decizii arbitrale superficiale și ilegale bazate pe ipoteze și aspecte politice evidente ale acestei dispute”.

„Argumentele recursului demonstrează în mod convingător că, în decursul procedurilor, poziția R. Moldova și așa-numitele „probe” ale reprezentantului statului s-au bazat pe presupuneri și pe informații false, deseori preluate din mass-media. Reiterăm că decizia arbitrajului nu încetează, nu modifică și nu influențează existența contractului de concesiune a AIC. Subliniem că Arbitrajul de la Stockholm nu a examinat cererea în fond (esența litigiului), ci doar chestiuni de procedură”, se arată în comunicatul de presă.

Sursa citată subliniază că R. Moldova „a evitat prin toate mijloacele posibile examinarea cauzei în fond, realizând că o astfel de desfășurare a evenimentelor va fi urmată de pierderea cauzei”.

„KomaksAvia Airport Invest Ltd” face apel către toate persoanele interesate să obțină informații obiective despre esența acestui litigiu, sensul deciziei arbitrale din 8 martie 2022 și argumentele contestației, direct de la compania „Avia Invest” SRL”.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
31.03.2026 08:15 717 Horoscopul zilei 31.03.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.28 1 USD 17.70 1 RON 3.98 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte