00:24:22 07.09.2025
Stiri

Discuție Biden - Zelenski: „Trebuie să îl oprim pe agresor cât mai repede posibil”

Actualitate 01.03.2022 20:37 Vizualizări947
Discuție Biden - Zelenski: „Trebuie să îl oprim pe agresor cât mai repede posibil”

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut marţi „oprirea agresorului" rus „cât mai repede posibil", în cadrul unei discuţii telefonice cu omologul său american Joe Biden, relatează AFP.

„Am avut o discuţie cu preşedintele american (...) Trebuie să îl oprim pe agresor cât mai repede posibil", a scris Zelenski pe Twitter după această discuţie, în a şasea zi a invaziei ruse din Ucraina.

În cadrul convorbirii, cei doi preşedinţi au discutat în special despre sancţiunile occidentale împotriva Rusiei şi despre ajutorul furnizat de SUA şi de alte ţări Ucrainei în materie de apărare, a adăugat Zelenski.

Această conversaţie telefonică survine într-un moment în care Ucraina se confruntă cu o ofensivă militară de anvergură din partea Rusiei, care pare să îşi fi intensificat asaltul asupra capitalei Kiev şi asupra celui de-al doilea oraş al ţării, Harkov, situat în est.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
06.09.2025 08:34 555 Horoscopul zilei 06.09.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte