17:35:30 17.06.2025
Stiri

Detenţie PE VIAȚĂ pentru autorii dublului omor din sectorul Râşcani al capitalei

Social 09.12.2014 10:21 Vizualizări2341
Detenţie PE VIAȚĂ pentru autorii dublului omor din sectorul Râşcani al capitalei

Autorii dublului omor de acum patru ani din sectorul Râșcani al capitalei vor sta tot restul vieții după gratii. Este verdictul dat de Curtea de Apel, după ce prima instanță i-a condamnat la 20 de ani de închisoare, iar procurorii au contestat decizia în instanța ierarhic superioară.

Precizăm că, în luna august 2010, sub pretextul procurării unui aparat de fotografiat, inculpaţii s-au deplasat la domiciliul unui bărbat, de 31 de ani, care locuia împreună cu mama sa, în vârstă de 65 de ani.

Inculpaţii i-au aplicat lovituri bărbatului cu un lanţ şi l-au înjunghiat cu un cuţit, ultimul decedând pe loc. Când în odaie a întrat mama victimei, inculpaţii i-au aplicat multiple lovituri cu cuţitul, în urma cărora femeia a decedat.

În iunie 2012, instanţa de judecată i-a condamnat pe inculpaţi la câte 20 de ani de detenţie, însă procurorii au considerat sentinţa prea blândă şi au contestat-o. Astfel, recent, inculpaţii au fost condamnaţi la detenţiune pe viaţă.

Sentinţa este cu drept de atac.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte