10:06:23 04.08.2025
Stiri

Deputații propun noi modificări în Codul Audiovizualului

Social 17.04.2014 11:08 Vizualizări1492
Deputații propun noi modificări în Codul Audiovizualului trm.md

Posturile de televiziune rusești care reflectă punctul de vedere al autorităților de la Moscova, propagă separatismul și sprijină atentatele la suveranitatea statelor recunoscute de ONU, ar putea fi interzise pe teritoriul Republicii Moldova. Deputații iberali-reformatori Ion Hadârcă și Vladimir Saharneanu propun mai multe amendamente la Codul Audiovizualului.

„Lăsând de izbeliște domeniul deosebit de important al gestionării spațiului informațional autohton ca element al securității naționale, autoritățile au permis răspândirea prin retransmisie a mijloacelor audiovizuale din Federația Rusă în proporții care atestă astăzi un dezichilibru periculos. Starea se arată în toată gravitatea ei mai ales din momentul când au început ostilitățile dintre Ucraina și Federația Rusă. Astăzi, posturile de radio și televiziune rusești au declanșat un atac informațional fără precedent de intoxicare a opiniei publice internaționale prin denigrarea poporului ucrainean și promovarea unui curent șovinist de stat”, motivează deputații în nota informativă a proiectului de lege înregistrat pe 14 aprilie la Parlament.

Aceeași inițiativă legislativă mai prevede câteva amendamente la Codul Audiovizualului printre care obligarea radiodifuzorilor să facă public numele beneficiarilor finali (indiferent de câte acțiuni dețin). O persoană fizică sau juridică nu va putea obține mai mult de două licențe de emisie în aceeași unitate administrativ-teritorială.

„Normele actuale nu interzic clar ca unul și același proprietar să dețină mai multe posturi TV, fapt datorat lipsei transparenței privind numele proprietartilor și implementarea schemelor de model off-shore în mascarea acestora. În prezent, unul și același proprietar deține mai multe posturi TV, conduce la dictarea prețurilor la publicitate pe piață și monopolizarea audiovizualului”, argumenteaă Saharneanu și Hadârcă.

De asemenea, liberal-reformatorii vor să fie introduse sancțiuni pentru televiziunile care difuzează filme în afara orelor prevăzute în contractele încheiate cu deținătorii drepturilor de autor sau fără a deține o licență valabilă pentru difuzarea operelor cinematografice.

Același proiect de lege mai propune ca, o dată la patru ani, să fie măsurate cotele de audiență după criterii internaționale de către instituții specializate selectate prin licitație. Consiliul Coordonator al Audiovizualului va beneficia în mod gratuit de rezultatele măsurătorilor.

Autor: Stela Mihailovici
Top stiri
04.08.2025 08:09 270 Horoscopul zilei 04.08.2025
03.08.2025 08:34 671 Horoscopul zilei 03.08.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte