23:58:09 23.06.2026
Stiri

De ce e bine să pui o lămâie tăiată în jumătate, în frigider? Mare atenţie, nu trebuie să o consumi

Actualitate 11.02.2022 12:15 Vizualizări1830
De ce e bine să pui o lămâie tăiată în jumătate, în frigider? Mare atenţie, nu trebuie să o consumi

Lămâia are multe beneficii în bucătărie. De la prăjituri, la salate, la soluție de curățare în combinație cu bicarbonatul, lămâia este un ajutor real pentru oricine.

În frigider, o lămâie tăiată pe jumătate e mai multe decât benefică.

Dacă ajungi ca frigiderul să aibă un miros deranjant, deși este curat, lămâia ia acel miros. De fapt, absoarbe orice miros și așa te asiguri că mirosul de la mâncare nu ajunge să influențeze mirosul prăjiturilor.

Astfel, dacă pui o două jumătăți de lămâie în frigider, acestea vor absorbi toate mirosurile de la alimente și nu vor permite ca produsele să ia caracteristicile altor produse. Nimănui nu-i place o prăjitură cu miros de tocăniță, în cele din urmă!

Bineînțeles, trebuie schimbate o dată la ceva timp, când constatați că lămâia s-a uscat.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
23.06.2026 08:46 517 Horoscopul zilei 23.06.2026
22.06.2026 18:03 0

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.61 1 RON 3.85 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte