Dacian Cioloș: Inaugurarea lui Joe Biden, o oportunitate pe care SUA și UE n-o pot rata. Să ne suflecăm mânecile și să construim o viziune comună față de rivalii sistemici – China și Rusia
1179
Inaugurarea noului președinte al SUA marchează un nou început pentru Statele Unite și pentru relația transatlantică pe care europenii și americanii nu-l pot rata, a declarat miercuri liderul grupului Renew Europe, Dacian Cioloș, într-o dezbatere în plenul Parlamentului European cu privire la ceremonia de instalare a lui Joe Biden și situația politică din SUA după violențele de la Capitoliu.
“În numele Renew Europe, aș dori să-mi exprim cea mai profundă solidaritate față de poporul american și de congresistele și congresmanii americani pentru atacul revoltător asupra Capitolului. Deși șocante și în contrast extrem cu tradiția politică americană, aceste evenimente au rădăcini ușor de recunoscut – populismul, urmărirea intereselor individualiste în timp ce se află în funcții publice, polarizare extremă și, cu siguranță, minciuni mari alcătuite și propagate chiar din cel mai înalt birou al țării. Nici o democrație din lume nu este imună la aceste pericole. În Europa există numeroși politicieni care cochetează cu aceeași rețetă. Este de datoria noastră să ne păstrăm valorile, să le confruntăm și să numim minciuna „minciună”, a afirmat Cioloș, în cadrul dezbaterii la care au participat și președintele Consiliului European, Charles Michel, și președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Potrivit lui Dacian Cioloș, inagurarea celui de-al 46-lea președinte, Joe Biden, marchează un nou început pentru Statele Unite și pentru parteneriatul transatlantic.
„Este o oportunitate pe care noi, europenii și americanii, nu o putem rata. Trebuie să ne suflecăm mânecile și să ne remodelăm parteneriatul de lungă durată. Să lăsăm în urmă tensiunile comerciale. Să construim o viziune comună cu privire la modul de a face față cu rivalii noștri sistemici – China și Rusia. Să ne intensificăm angajamentele de combatere a schimbărilor climatice și să discutăm cum să ne ocupăm de giganții digitali. Să identificăm cum să sprijinim țările din lume să iasă din pandemie și să revină pe o cale de creștere. Și, cel mai important, noi, europenii, ar trebui să profităm de propunerea domnului Biden de a construi o Alianță a țărilor democratice, care prețuiesc libertatea și respectă drepturile omului, astfel încât să putem demonstra lumii că democrațiile sunt rezistente și potrivite pentru provocările acestei secol“, a adăugat liderul Renew Europe.
Joe Biden este învestit miercuri în funcția de președinte al SUA. El va depune jurământul și va deveni cel de-al 46-lea președinte din istoria țării, tema ceremoniei sale de inaugurare fiind “America unită”.
Joe Biden, fostul vicepreședinte al SUA și candidatul democrat la funcția de președinte al țării, a câștigat scrutinul prezidențial, învingându-l pe Donald Trump și devenind cel de-al 46-lea președinte din istoria Statelor Unite și cel de-al 14-lea fost vicepreședinte care preia funcția supremă în statul american. În egală măsură, Kamara Harris, partenerul politic al lui Biden, va deveni prima femeie vicepreședinte din istoria SUA.
Pregătindu-se pentru acest moment, secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, și președintele Consiliului European, Charles Michel, au avut marți o întâlnire de peste ore, discutând despre consolidarea legăturilor transatlantice și organizarea în același timp a unui summit al Alianței Nord-Atlantice și a unui Consiliu European extraordinar cu participarea președintelui SUA.
În decembrie trecut, liderii celor 27 de state membre ale Uniunii Europene au subliniat, în cadrul concluziilor adoptate la Consiliul European, importanța unui parteneriat strategic transatlantic puternic și și-au afirmat deschiderea pentru a discuta prioritățile comune cu noul președinte al Statelor Unite.
Concluziile Consiliului European au urmat unei poziții comune a miniștrilor de externe din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, care au reafirmat importanța strategică a parteneriatului Uniunii Europene cu Statele Unite ale Americii, subliniind că aceasta este „cea mai strânsă relație din lume, înrădăcinată în valori comune și interese comune, legături culturale și istorice, precum și în realitatea geopolitică.
Într-o convorbire telefonică avută în luna noiembrie a anului trecut, președintele ales al SUA Joe Biden le-a comunicat preşedintelui francez, Emmanuel Macron, și cancelarului german Angela Merkel că doreşte “revitalizarea relaţiilor bilaterale şi transatlantice, în special în cadrul NATO şi UE”, după ce aceste raporturi între aliații tradiționali au fost șubrezite de politica administrației Donald Trump și apetitul liderului american pentru coliziune cu UE și Germania.
Tot în luna noiembrie, președinții Comisiei Europene și Consiliului European, Ursula von der Leyen, respectiv Charles Michel, au avut convorbiri telefonice cu președintele ales al SUA, Joe Biden, cei trei lideri convenind asupra necesității reconstruirii alianței dintre Europa și Statele Unite, în timp ce șeful Consiliului European l-a invitat pe viitorul lider de la Casa Albă să efectueze, în 2021, o vizită la Bruxelles pentru un summit cu cei 27 de șefi de state sau de guverne din UE.
Sursa: caleaeuropeana.ro
03.01.2026
07:25
255
Rusia cere SUA să înceteze urmărirea petrolierului care a evitat capturarea în drum spre Venezuela
03.01.2026
06:44
216
Aliații Ucrainei se reunesc la Kiev pentru a discuta garanțiile de securitate în fața amenințărilor rusești
03.01.2026
07:30
177
Cum aerisești corect casa iarna fără să pierzi căldură. De ce este importantă aerisirea iarna
02.01.2026
20:55
657
Vremea schimbătoare preia controlul – 3 ianuarie 2026
02.01.2026
20:54
411
Rachete rusești lovesc Harkov: 25 de răniți în urma unui atac devastator asupra unui bloc de apartamente
02.01.2026
20:20
541
Avion românesc transportă răniți de la Crans-Montana la un spital din Franța, după un incendiu devastator
02.01.2026
17:49
618
Drum modernizat pe strada Florilor, inaugurat de autorități prin programul „Europa este aproape”
02.01.2026
17:45
1081
VIDEO // Teroare în armata lui Putin. O scurgere masivă de documente arată cum Rusia își EXECUTĂ și torturează propriii soldați. Mărturii CUTREMURĂTOARE: „Oamenii în scaune cu rotile sunt trimiși pe front, fără brațe sau picioare”
02.01.2026
16:56
878
Kremlinul ar pregăti o PROVOCARE de proporții, cu numeroase VICTIME, pentru a deraia discuțiile de pace mediate de SUA. Când ar urma să aibă loc operațiunea
02.01.2026
16:19
621
Familia unui român dispărut după incendiul din Elveția, sprijinită de autoritățile române pentru clarificarea situației
03.01.2026
07:25
102
Rusia cere SUA să înceteze urmărirea petrolierului care a evitat capturarea în drum spre Venezuela
03.01.2026
06:44
108
Aliații Ucrainei se reunesc la Kiev pentru a discuta garanțiile de securitate în fața amenințărilor rusești
02.01.2026
20:55
644
Vremea schimbătoare preia controlul – 3 ianuarie 2026
02.01.2026
20:54
401
Rachete rusești lovesc Harkov: 25 de răniți în urma unui atac devastator asupra unui bloc de apartamente
02.01.2026
20:20
523
Avion românesc transportă răniți de la Crans-Montana la un spital din Franța, după un incendiu devastator
02.01.2026
17:49
608
Drum modernizat pe strada Florilor, inaugurat de autorități prin programul „Europa este aproape”
02.01.2026
17:45
1065
VIDEO // Teroare în armata lui Putin. O scurgere masivă de documente arată cum Rusia își EXECUTĂ și torturează propriii soldați. Mărturii CUTREMURĂTOARE: „Oamenii în scaune cu rotile sunt trimiși pe front, fără brațe sau picioare”
02.01.2026
16:56
864
Kremlinul ar pregăti o PROVOCARE de proporții, cu numeroase VICTIME, pentru a deraia discuțiile de pace mediate de SUA. Când ar urma să aibă loc operațiunea
02.01.2026
16:19
611
Familia unui român dispărut după incendiul din Elveția, sprijinită de autoritățile române pentru clarificarea situației
02.01.2026
14:53
864
Spaima rușilor, Kirilo Budanov, noul noul șef de cabinet al lui Volodimir Zelenski. Ce SARCINI are înlocuitorul lui Iermak
02.01.2026
14:27
799
Pierderi masive pentru Rusia în Ucraina: Statisticile alarmante ale conflictului de la începutul invaziei
02.01.2026
13:43
919
PREMIERĂ // Vacanță de 8 700 de lei, PLĂTITĂ de angajator. Tichetele de VACANȚĂ, disponibile începând cu 1 ianuarie 2026. Pașii pe care trebuie să-i faci pentru a beneficia de acestă facilitate
02.01.2026
13:20
622
România oferă ajutor umanitar de urgență: șase tineri cu arsuri grave transportați din Elveția în Franța cu sprijinul Armatei
02.01.2026
12:48
587
Ministerul Educației și Cercetării dă startul concursului „Laureații Sportului” 2025 în Moldova, celebrând excelența și perseverența în sport
02.01.2026
12:31
708
Ucraina susține că atacă doar ținte militare, în ciuda acuzațiilor Moscovei după un incident tragic în sud
02.01.2026
11:50
793
Frați condamnați la 10 ani de închisoare pentru abuzul surorii minore, dezvăluit după ce a rămas însărcinată la 12 ani
02.01.2026
10:57
613
Memorandum semnat pentru integrarea copiilor refugiați ucraineni în școlile din Moldova
02.01.2026
10:52
750
Europenii își doresc victoria Ucrainei în război, în timp ce planul de pace al lui Trump stârnește controverse și îndoieli
02.01.2026
10:44
590
Tânăr condamnat pentru incendierea unei mașini de poliție în Călărași: un an și jumătate de închisoare
02.01.2026
10:37
744
Rusia acuză Ucraina de atac asupra reședinței lui Putin și prezintă dovezi către SUA, dar Kievul contestă ferm acuzațiile
02.01.2026
10:27
686
Roaming gratuit între Moldova și UE din 1 ianuarie: cetățenii vor comunica la aceleași tarife ca acasă
02.01.2026
08:33
831
Viitor incitant pentru Ucraina: negocierile de pace se reiau cu accent pe securitate și cooperare internațională
02.01.2026
08:18
680
Horoscopul zilei 02.01.2026
02.01.2026
02:11
1162
Tragedii devastatoare în cluburi și discoteci: de la Crans-Montana la Colectiv, incendii fatale zguduie lumea
02.01.2026
01:12
1210
România sprijină transportul medicalizat al pacienților arși din clubul de la Crans-Montana prin dispoziția CNSU
01.01.2026
21:04
1096
Temperaturi ridicate în Republica Moldova din 2 ianuarie 2026
Adrian Dupu, la întâlnirea cu aleșii locali din Cantemir: „Alegerile europarlamentare din 9 iunie sunt la fel de importante atât pentru România, cât și pentru R. Moldova”
VIDEO // Cine a CÂȘTIGAT alegerile parlamentare anticipate. PAS ar fi acumulat 55,1%, iar BeCS - 24%. În viitorul Parlament va fi și Partidul „ȘOR”. Prezentarea rezultatelor prealabile a sondajului AFTER POLL 2021
Cavcaliuc poate fi CERCETAT PENAL în perioada electorală, în pofida faptului că e candidat la funcția de deputat. Cum comentează PACE decizia CSJ
Nicolae Negru // Primul pas, Maia Sandu cu Volodymyr Zelenski
1 MDL
1 EUR
19.76
1 USD
16.82
1 RON
3.88
1 RUB
0.21
1 UAH
0.40

Inapoi














