17:12:43 06.05.2026
Stiri

Comisia Europeană este AVERTIZATĂ că nu ar fi suficient de TRANSPARENTĂ în ceea ce privește finanțarea unor ONG-uri

Știri 19.12.2018 10:00 Vizualizări1250
Comisia Europeană este AVERTIZATĂ că nu ar fi suficient de TRANSPARENTĂ în ceea ce privește finanțarea unor ONG-uri eca.europa.eu

Comisia Europeană trebuie să asigure o transparență mult mai mare în ceea ce privește finanțarea canalizată unor ONG-uri, mai ales că între 2014-2017 a alocat pentru organizațiile neguvernamentale 11,3 miliarde de euro. Această recomandare a fost făcută de Curtea de Conturi Europeană (CCE), care a elaborat un raport privind modul de finanțare de către UE a ONG-urilor.

Curtea avertizează că sistemul actual de clasificare a organizațiilor ca ONG-uri nu este fiabil, iar Comisia Europeană nu dispune de informații suficient de detaliate privind modul în care sunt cheltuiți banii. O lipsă de claritate similară a fost observată și în situațiile în care ONG-urilor li se varsă fonduri UE în mod indirect.

De asemenea, Curtea a examinat modul în care Comisia identifică ONG-urile, modul în care fondurile UE sunt utilizate de ONG-uri, precum și dacă aceste informații erau prezentate de Comisie într-un mod transparent. Domeniul pe care s-a concentrat CCE a fost cel al acțiunilor externe.

Potrivit concluziilor Curții, Comisia Europeană nu este suficient de transparentă în ceea ce privește utilizarea fondurilor UE de către ONG-uri. În opinia Curții, clasificarea unei entități ca ONG în sistemul contabil al Comisiei nu este fiabilă, dat fiind că acest lucru se bazează pe declarații pe proprie răspundere și că verificările pe care le efectuează Comisia sunt limitate.

Deși selectarea proiectelor coordonate de ONG-uri este, în general, transparentă, diferitele servicii ale Comisiei nu gestionează în același mod granturile care sunt acordate prin terți, iar în cazul unora dintre organismele ONU auditate, procesele de selectare a ONG-urilor nu sunt întotdeauna transparente.

Totodată, CCE consideră că datele colectate cu privire la fondurile UE utilizate de ONG-uri nu sunt uniforme, iar Comisia nu dispune de informații complete, în special în cazul rețelelor de ONG-uri internaționale și al proiectelor implementate în cadrul gestiunii indirecte. În plus, în cazul gestiunii indirecte, lipsa informațiilor îngreunează verificările privind costurile.

„UE este cel mai mare donator de ajutor din lume și ONG-urile joacă adesea un rol esențial în furnizarea acestuia. Cu toate acestea, contribuabilii UE trebuie să știe că banii lor sunt plătiți către organizații definite în mod adecvat și că Comisia este în măsură să dea seamă pentru toți acești bani”, a declarat membra Curții de Conturi Europene, responsabilă de acest raport, Annemie Turtelboom.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
06.05.2026 08:17 500 Horoscopul zilei 06.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.26 1 RON 3.86 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte