08:20:07 06.12.2021
Stiri

Cine va conduce DELEGAȚIILE Parlamentului R. Moldova la organizațiile parlamentare internaționale: Dodon - la Adunarea de la Marea Neagră și din CSI

Actualitate 06.08.2021 15:14 Vizualizări2039 Autor: Ziarul National
Cine va conduce DELEGAȚIILE Parlamentului R. Moldova la organizațiile parlamentare internaționale: Dodon - la Adunarea de la Marea Neagră și din CSI


Legislativul a aprobat astăzi componența nominală a tuturor delegațiilor Parlamentului Republicii Moldova la organizațiile parlamentare internaționale și la organizațiile parlamentare bilaterale.

Astfel, la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), în calitate de șef al delegației va fi Ion Groza, fracțiunea parlamentară Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS).

Membrii delegației: Natalia Davidovici și Mihail Popșoi de la fracțiunea parlamentară PAS; Vlad Batrîncea și Adela Railean, fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor (BCS).

Membrii supleanți: Adrian Băluțel, Doina Gherman și Olesea Stamate din fracțiunea parlamentară PAS; Oleg Reidman de la BCS și Reghina Apostolova de la fracțiunea parlamentară a Partidului „Șor”.

Din Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană fac parte copreședintele Comitetului din partea Republicii Moldova, Mihail Popșoi, fracțiunea parlamentară PAS; vicepreședinții Doina Gherman de la PAS și Vasile Bolea de la BCS.

Membrii delegației: Ina Coșeru, Radu Marian, Artur Mija, Liliana Nicolăescu-Onofrei, Dan Perciun, Ana Racu, Olesea Stamatede la PAS; Diana Caraman, Svetlana Căpățină, Grigore Novac de la BCS.

Membrii supleanți: Adrian Băluțel, Iulia Dascălu, Petru Frunze, Marina Morozova, Victor Spînu de la PAS; Elena Beleacova, Tatiana Cunețchi, Nicolai Rusol de la BCS; Marina Tauber de la Partidul „Șor”.

La Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST), în calitate de șef al delegației va fi Dumitru Alaiba.

Membri: Adriana Băluțel, Andrian Cheptonar, Ina Coșeru, Vasile Grădinaru, Marina Morozova, Ersilia Qatrawi de la PAS; Valeriu Muduc, Eduard Smirnov, Chiril Tatarlî de la BCS.

Membri supleanți: Gheorghe Agheorghiesei, Mariana Cușnir, Vitalie Jacot, Zinaida Popa, Andrei Spînu de lka PAS; Petru Burduja, Irina Lozovan, Inga Sibova de la BCS; Petru Jardan de la Partidul „Șor”.

Șeful delegației la Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice la Marea Neagră va fi Igor Dodon de la BCS.

Membri: Mariana Cușnir, Victor Spînu de la PAS; Alexandr Suhodolski de la BCS.

În cadrul Adunării Parlamentare a OTAN, delegația va fi reprezentată de către șeful acesteia, Lilian Carp, de la PAS.

Membri: Ion Șpac de la PAS; Grigore Novac de la BCS.

Membrii suplenați: Gheorghe Ichim, Radu Marian de la PAS și Nicolai Rusol de la BCS.

În calitate de președinte al Grupului național la Uniunea Interparlamentară (UIP) a fost desemnată Zinaida Greceanîi de la fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

Membri: Vitalie Jacot, Marina Morozova, Ersilia Qatrawi, Eugeniu Sinchevici, Victor Spînu de la PAS; și Elena Bodnarenco, Tatiana Cunețchi dela BCS.

Din componența delegației la Adunarea Interparlamentară a Țărilor Membre ale CSI (AIP CSI) fac parte Vladimir Bolea – șeful delegației de la BCS.

Membri: Adrian Belîi, Lilian Carp, Victoria Cazacu, Natalia Davidovici, Liliana Grosu, Boris Marcoci, Angela Munteanu-Pojoga, Mihail Popșoi, Eugeniu Sinchevici, Alexandr Trubca de la PAS; Vlad Batrîncea, Vasile Bolea, Igor Dodon, Zinaida Greceanîi, Corneliu Furculiță, Radu Mudreac, Oleg Reidman, Constantin Starîș de la BCS; Denis Ulanov de la Partidul „Șor”.

Adunarea Parlamentară a OSCE va fi conduscă de Vladimir Bolea de la fracțiunea parlamentară a PAS.

Membri: Ara Racu de la PAS, Vasile Bolea de la BCS.

Membri supleanți: Igor Chiriac, Gheorghe Ichim de la PAS, Grigore Novac de la BCS.

Adunarea Parlamentară a Francofoniei va fi reprezentată de președintele secției moldovenești, Doina Gherman, de la PAS și vicepreședinte Vasile Bolea de la BCS.

Membri: Marcela Adam, Adrian Belîi, Lilian Carp, Igor Chiriac, Vitalie Jacot, Petru Frunze, Liliana Nicolăescu-Onofrei, Marcela Nistor, Ana Racu, Veronica Roșca, Eugeniu Sinchevici, Larisa Voloh de la PAS; Elena Beleacov, Svetlana Căpățină, Alla Darovannaia, Veaceslav Nigai, Vladimir Odnostalco, Inga Sibova, Eduard Smirnov de la BCS.

La Adunarea Parlamentară a Statelor Membre ale Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est (SEECP) a fost delegat Alexandr Suhodolski de la BCS în calitate de șef al delegației.

Membri: Ion Babici, Dorian Istratii, Larisa Voloh de la PAS; Nicolai Rusol de la BCS;

Membri supleanți: Igor Chiriac, Mariana Cușnir, Maria Pancu de la PAS, Alla Pilipețcaia – Fracțiunea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

Șeful delegației la Adunarea Parlamentară a GUAM a fost delegat Radu Marian de la PAS .

Membri: Oleg Canațui, Igor Chiriac, Maria Pancu de la PAS; Veaceslav Nigai și Vladimir Odnostalco de la BCS.

Dimensiunea Parlamentară a Inițiativei Central Europene va fi reprezentată de șeful delegației, Petru Burduja de la BCS.

Membri: Igor Chiriac, Vitalie Jacot de la PAS;

Membri supleanți: Marcela Adam, Eugeniu Sinchevici de la PAS; Elena Bodnarencode la BCS.

Tot astăzi, a fost aprobată componența nominală a delegațiilor Parlamentului Republicii Moldova la organizații parlamentare bilaterale.

La Adunarea Parlamentară a Republicii Moldova și a Republicii Polonia se regăsește Mihail Popșoi, copreședinte – Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate”. În calitate de membri au fost desemnați: Vitalie Jacot, Sergiu Lazarencu, Valentina Manic, Marcela Nistor, Alexandr Trubca, Larisa Voloh din Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate”; Diana Caraman, Radu Mudreac, Vladimir Odnostalco din Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

De asemenea, în calitate de copreședinte al Comisiei Interparlamentare de Cooperare între Parlamentul Republicii Moldova și Adunarea Federală a Federației Ruse va fi Igor Dodon – Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor. Membrii au fost aleși: Vladimir Bolea, Artemie Cătănoi, Natalia Davidovici, Vitalie Jacot, Boris Marcoci, Larisa Novac, Eugeniu Sinchevici – Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate”; Vlad Batrîncea, Elena Bodnarenco, Zinaida Greceanîi, Constantin Starîș – Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor; Vadim Fotescu – Fracțiunea parlamentară Partidul „Șor”.

Copreședinte al Comisiei Comune pentru Integrare Europeană dintre Parlamentul Republicii Moldova și Parlamentul României a fost delegat Petru Frunze – Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate”; membrii comisiei sunt: Lilian Carp, Mihail Druță, Sergiu Lazarencu, Boris Marcoci, Dan Perciun, Veronica Roșca din Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate”; Svetlana Căpățină, Alla Darovannaia, Grigore Novac din Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

Președintele Parlamentului Igor Grosu va reprezenta republica noastră în calitate de șef al delegației la Adunarea Interparlamentară a Parlamentului Georgiei, Parlamentului Republicii Moldova și Radei Supreme a Ucrainei. Doina Gherman – Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate” va ocupa funcția șef-adjunct al delegației. De asemenea, membrii sunt: Lilian Carp, Natalia Davidovici, Radu Marian, Larisa Novac, Ion Șpac – Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate”, Valeriu Muduc, Alla Pilipețcaia, Bogdat Țîrdea – Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

Prietenii tăi merită să știe ASTA!

Stiri relevante
05.12.2021 10:10 786 Candidatul cel mai bun

Comentarii
Promo
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
03.12.2021 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Aisbergul lui Șor

29.11.2021 13:58 Ziarul National Ioan Aurel Pop, președintele Academie...

29.11.2021 09:18 Nicolae Negru Nicolae Negru // Încă o dată despre r...

Meteo in Moldova
Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Promo
Abonament
Abonează-te pentru a fi la curent cu ultimele știri
Recomandat
Sondaj
Ce notă îi puneți Guvernului condus de premierul Natalia Gavrilița pentru activitatea din primele 100 de zile de activitate?
Prietenii noștri

Widget cu noutăți la tine pe site

Ziarul Național 2013-2021. Toate drepturile sunt rezervate

Publicitate News widget RSS Contacte Developed by WebConsulting.md