12:01:19 06.05.2026
Stiri

Ce se PREGĂTEŞTE: Rusia a pus STĂPÂNIRE pe o ţară la graniţa cu România şi o înarmează MASIV de luptă

Știri 13.03.2019 18:00 Vizualizări3542
Ce se PREGĂTEŞTE: Rusia a pus STĂPÂNIRE pe o ţară la graniţa cu România şi o înarmează MASIV de luptă zf.ro

Autorităţile sârbe şi-au dat permisiunea finală pentru construirea pe teritoriul Serbiei a secţiunii locale a gazo­duc­tului TurkStream, a anunţat site-ul rus de ştiri şi propagandă RT. TurkStream ar trebui să aducă gaze naturale ruseşti prin Turcia, Bulgaria şi Ungaria în Uniunea Euro­peană. Serbia şi Bulgaria sunt aliaţi tradiţionali ai Rusiei, în timp ce Budapesta este politic mai apropiată de Moscova decât de Bruxelles. Pregătirile pentru gazoductul rusesc sunt în toi şi în Bulgaria, în timp ce guvernul Ungariei a spus deschis că vrea ca ţara să facă parte din proiect, scrie zf.ro.

În Serbia, Gazprom, compania de stat care deţine monopolul exporturilor de gaze ruseşti, ia în considerare construirea a până la patru centrale de energie, potrivit presei ruse, citată de SeeNews. Compania a început deja lucrările de construire pentru o centrală de cogenerare de 200 de MW pe gaze naturale, cea mai mare din Serbia. Energia termică produsă de această unitate va alimenta rafinăria din Pancevo, operată de compania sârbă NIS, deţinută de Gazprom. NIS furnizează 85% din produsele petroliere de pe piaţa sârbă. Funcţionarea centralelor este condiţionată de punerea în funcţiune a TurkStream.

Între timp, guvernul sârb a achiziţionat recent patru avioane de luptă ruseşti MiG-29, de la Belarus, ţară a cărei conducere, după cum se zvoneşte, tatonează „integrarea“ cu Rusia. Noile achiziţii vin în contextul în care Serbia se află într-o cursă a înarmării cu Croaţia, stat membru al NATO şi al UE şi fost inamic în războaiele iugoslave, notează AP. În ultimele luni, Serbia a primit ca donaţie şase MiG-29 second-hand de la Rusia, care a promis că va livra şi 60 de vehicule blindate, sisteme antiaeriene şi elicoptere de luptă şi de transport. Avioanele ar fi fost recondiţionate de ruşi înainte de a fi oferite.

Continuarea AICI.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
06.05.2026 08:17 400 Horoscopul zilei 06.05.2026
Top stiri
06.05.2026 08:17 362 Horoscopul zilei 06.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.26 1 RON 3.86 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte