Câte MILIOANE au recuperat autoritățile în luna ianuarie curent de la cele trei bănci implicate în jaful din sistemul bancar


Autoritățile au recuperat, pe parcursul primei luni din anul curent, peste 35 de milioane de lei de la cele trei bănci implicate în așa-zisul furt al miliardului din sistemul bancar.
Datele Ministeruluui Finanțelor arată că, în total, de la Banca de Economii, Banca Socială și Unibank au fost recuperate, până la 1 februarie curent, 903,94 de milioane de lei. Până la 1 ianuarie curent, autoritățile susțineau că reușise să recupereze puțin peste 868 de milioane de lei.
Astfel, de la Banca de Economii au fost strânse din încasări aferente creditelor, din vânzarea activelor proprii și a celor luate în posesie 201 milioane de lei. De la Banca Socială au fost încasate alte 296,4 milioane de lei, iar de la Unibank - alte 124,49 de milioane de lei.
Menționăm că Guvernul a oferit garanții de stat de aproape 14 miliarde de lei pentru a acoperi gaura formată după furtul miliardului, iar Guvernul a decis ca acești bani să fie întorși de cetățenii R. Moldova.









































































