CA, amenzi de 65 000 de lei pentru mai multe posturi de televiziune și radio care și-au întrerupt nemotivat activitatea
Consiliul Audiovizualului (CA) a sancționat fondatorii posturilor „Gold TV”, „MBC” și „Drive FM” cu 65 000 de lei pentru întreruperea nemotivată a activității pentru o perioadă mai mare de 10 zile. Totodată, furnizorul postului „Cotidianul TV-CTV” a fost amendat cu 5 000 de lei pentru neprezentarea înregistrărilor programelor.
Decizia a fost luată la ultima ședință a CA, de la finele săptămânii trecute.
Furnizorul de servicii media „Aer-Comunicație Grup” SRL, fondator al „Gold TV”, și furnizorul „SG Media M1” SRL, fondator al „MBC”, au fost sancționați cu 15 000 de lei și, respectiv, 25 000 de lei.
Postul „Gold TV” a mai fost sancționat pentru același tip de încălcare în octombrie 2022, iar „MBC” - în februarie 2023.
La solicitarea CA, Serviciului Național de Management al Frecvențelor Radio a comunicat faptul că „Drive FM” nu a avut emisie, fapt pentru care furnizorul a fost sancționat cu 25 000 de lei. Fondatorul postului, „LUX GSM” SRL a mai fost sancționat pentru întreruperea nemotivată a activității, acesta a mai fost amendat în august și decembrie 2023.
Cei trei furnizori au un termen de 30 de zile ca să-și reia activitatea.
În ce privește „Cotidianul TV-CTV”, distribuitorii de servicii media „Moldtelecom” SA și „TV- Box” SRL au informat că nu au retransmis serviciul de televiziune în perioada supusă controlului. În același timp, ÎM „Orange-Moldova” SA a informat că postul a avut emisie.
Fondatorul postului a informat Consiliul despre faptul că și-a reluat activitatea pe 20 ianuarie 2023, însă nu a prezentat înregistrările solicitate de autoritatea de reglementare. Prin urmare, membrii CA au votat pentru aplicarea unei amenzi de 5 000 de lei. În septembrie 2023 și ianuarie 2024, fondatorul „Cotidianul TV-CTV”, a fost sancționat pentru întreruperea nemotivată a activității.
Secția ATI a Spitalului raional Cimișlia, modernizată: Echipament medical performant și reparații în valoare de 5,8 milioane de lei
DOC // Trei MINIȘTRI din Guvernul Recean au fost EXCLUȘI din Consiliul Suprem de Securitate. Cine face parte din CSS
R. Moldova apelează la energia de URGENȚĂ, care este foarte scumpă. Deficitul total constituie 484 MWh