14:07:57 24.05.2025
Stiri

Atenție! Republica Moldova, LOVITĂ de un nou virus. Nu dați bani, dacă vi se cere

Știri 11.12.2015 11:27 Vizualizări4593
Atenție! Republica Moldova, LOVITĂ de un nou virus. Nu dați bani, dacă vi se cere igp.gov.md

În Republica Moldova s-a intensificat infectarea sistemelor informatice cu tipul de virus ransomware, informează Centrul pentru combaterea crimelor informatice al Inspectoratului Național de Investigații.

Virusul este reprezentat sub forma blocării ecranului atât al calculatorului, cât și al telefonului mobil în schimbul primirii unei sume de bani, sub pretextul achitării amenzii judiciare la organele de drept.

Astfel, la începutul lunii decembrie curent, în Republica Moldova virusul s-a afișat drept un mesaj din partea Ministerului Afacerilor Interne a Republicii Moldova, prin intermediul căruia se solicită o sumă de bani pentru deținerea ilegală a fișierelor video cu caracter pornografic, explorarea site-urilor cu caracter pornografic etc.

De obicei, virusul apare în urma accesării site-urilor web cu conținut pornografic, deoarece acestea sunt printre cele mai infectate site-uri, care nu au condiții minime de securitate informatică.

În acest context, în vederea evitării virusării sistemelor informatice cu programul malițios menționat mai sus sunt recomandate următoarele măsuri de protecție: utilizarea produselor de program licențiate; instalarea soluțiilor de securitate actualizate; utilizarea unui browser cu protecția pro-activă și obținerea explorării site-urilor cu conținut ilegal.

De asemenea, este necesară prudență maximă la primirea e-mail-urilor, deschiderea/procesarea atașamentelor suspecte.

Nicio structură din cadrul Inspectorului General al Poliției nu utilizează astfel de metode pentru aplicarea amenzilor contravenționale/penale, iar achitarea a astfel de recompense este absolut ilegală și nemotivată.

Cei care au avut de suferit în urma acțiunilor ilegale ale persoanelor neidentificate sunt rugați să se adreseze la Centrul pentru combaterea crimelor informatice al Inspectoratului Național de Investigații, (str. Bucuriei 14, mun. Chișinău).

Autor: Victoria Bortă
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte