Zelenski răspunde criticilor lui Trump publicând declarația din 2018 împotriva anexării Crimeei de către Moscova


Volodimir Zelenski a făcut publică o declarație din 2018 a administrației Trump, care se împotrivește anexării Crimeei de către Moscova. Acest lucru vine ca răspuns la criticile recente ale președintelui american, care a reafirmat faptul că Kievul nu va recunoaște suveranitatea rusă asupra regiunii, conform AFP.
Pe Telegram, președintele ucrainean a transmis un link către declarația din 25 iulie 2018, semnată de Mike Pompeo, atunci șeful diplomației americane, care subliniază că „Statele Unite resping tentativa Rusiei de anexare a Crimeei.” Zelenski a comentat că „Ucraina va acționa întotdeauna în conformitate cu Constituția sa și suntem sigurică partenerii noștri, în special Statele Unite, vor acționa în conformitate cu deciziile lor ferme.” Această declarație datează din primul mandat al lui Donald Trump.
„Acest lucru este împotriva Constituției noastre. Acesta este teritoriul nostru”, a subliniat Zelenski, referindu-se la faptul că, potrivit Constituției ucrainene, Crimeea aparține Ucrainei. Deși Donald Trump nu a declarat public dorința Washingtonului de a recunoaște anexarea Crimeei, ocupată de Moscova din 2014, a transmis miercuri că „Crimeea a fost pierdută de ani” și „nici măcar nu este supusă dezbaterii.” Conform Washington Post, SUA propun recunoașterea Crimeei ca teritoriu rusesc, o cerință a lui Vladimir Putin, în cadrul unui eventual acord de pace.
Marți, președintele ucrainean s-a opus cu fermitate unei asemenea posibilități. „Nu este nimic de discutat. Este împotriva Constituției noastre. Acesta este teritoriul nostru”, a declarat el. Trump a reacționat spunând că declarația lui Zelenski afectează serios negocierile de pace cu Rusia și acuzându-l că împiedică un acord cu Moscova pentru a încheia conflictul.
Donald Trump a comentat că Volodimir Zelenski „poate avea pace sau poate lupta încă trei ani înainte să piardă întreaga țară.” Totuși, el a subliniat: „Sperăm că această muncă comună va duce la o pace durabilă.” Aceasta confruntare publică între Trump și Zelenski are loc în contextul unor discuții la Londra între oficiali americani, ucraineni și europeni.
Zelenski a menționat că au fost „multe emoții astăzi,” dar a apreciat că cele cinci țări s-au întâlnit pentru a aduce pacea mai aproape. „Partea americană a împărtășit viziunea sa. Ucraina și alte țări europene și-au adus contribuția. Sperăm că tocmai această muncă comună va duce la o pace durabilă”, a adăugat el.









































































