10:18:52 05.08.2025
Stiri

Zelenski acuză: Rusia menține R. Moldova în sărăcie și caută să o controleze în continuare

Actualitate 11.06.2025 19:40 Vizualizări860
Zelenski acuză: Rusia menține R. Moldova în sărăcie și caută să o controleze în continuare

Rusia menține R. Moldova în sărăcie de mai bine de 30 de ani și intenționează să o controleze și pe viitor, a declarat președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est, desfășurat la Odesa. Prezent la eveniment, liderul de la Kiev a subliniat importanța unei Moldove europene care să asigure securitate regională și să împiedice planurile Rusiei în regiune.

Cât despre recenta criză economică din Transnistria, produsă de Rusia, Volodimir Zelenski a menționat că Ucraina este pregătită și acum să ajute R. Moldova. „Cu privire la criza transnistreana de iarna trecută, am fost pregătiți să facem totul ca să ajutăm R. Moldova pentru ca șantajul Rusiei să nu se răsfrângă asupra Chișinăului. Am înțeles că a fost o provocare a Rusiei. Suntem gata și vom continua să facem totul pentru a ajuta R. Moldova”, a subliniat președintele Ucrainei.

Formatul Ucraina – Europa de Sud-Est a fost lansat în anul 2023; în contextul războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. Acesta servește drept o platformă regională pentru susținerea Ucrainei și pentru combaterea comună a efectelor complexe ale conflictului din vecinătate, având în vedere consecințele asupra regiunii extinse, care se bucură de interese de securitate comune.

Stiri relevante
05.08.2025 08:26 277 Horoscopul zilei 05.08.2025
Top stiri
05.08.2025 08:26 262 Horoscopul zilei 05.08.2025

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte