12:35:42 20.12.2025
Stiri

CONSENS // Guvernul a APROBAT proiectul de lege pentru ratificarea Acordului de Asociere cu UE

Politică 28.06.2014 10:52 Vizualizări796
CONSENS // Guvernul a APROBAT proiectul de lege pentru ratificarea Acordului de Asociere cu UE

Guvernul R. Moldova a adoptat în urmă cu câteva minute proiectul de lege pentru ratificarea Acordului de Asociere dintre R. Moldova și Uniunea Europeană.

„Așteptăm colegii din Parlament să îl examineze și să îl voteze”, a declarat premierul Iurie Leancă, mulțumit de faptul că proiectul prezentat în Guvern a fost susținut de întregul Cabinet de miniștri.

„Consens național”, a remarcat prim-ministrul.

Totuși, guvernatorul Găgăuziei, Mihail Formuzal, nu a ezitat să facă și câteva remarci cu microfonul închis. Miniștrii au zâmbit la comentariile făcute de bașcan.

Precizăm că Acordul de Asociere dintre R. Moldova și UE a fost semnat, ieri, la Bruxelles.

Astăzi, la București, Guvernul României se întrunește în ședință pentru a vota ratificarea Acordului. Același lucru, în timpul apropiat, urmează să îl facă și toate celelalte state din UE.

Potrivit spicherului moldovean, Igor Corman, Parlamentul de la Chișinău va ratifica Acordul de Asociere la o ședință de săptămâna viitoare.


Autor: Mariana Rață
Stiri relevante
Top stiri
20.12.2025 08:36 333 Horoscopul zilei 20.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.89 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte