VIDEO // Filmuleț EMOȚIONANT, făcut public de Poliția de Frontieră a R. Moldova în ziua în care se împlinesc nouă luni de la declanșarea de către Federația Rusă a războiului din Ucraina: „Împreună vom reuși!”


Poliția de Frontieră a R. Moldova a publicat astăzi un filmuleț video cu imagini care surprind rânduri kilometrice la punctele de frontieră și ajutorul oferit de autoritățile R. Moldova refugiaților ucraineni care au fugit din calea bombardamentelor rusești.
Gestul vine în ziua când se împlinesc exact nouă luni de la declanșarea, de către Federația Rusă, a războiului din Ucraina. Nouă luni de când ucrainenii luptă eroic și mor pentru apărarea independenței și integrității teritoriale a statului lor.
„Solidaritate” sau „Împreună vom învinge” sunt mesajele care apar în filmulețul Poliției de Frontieră.
Menționăm că, începând cu data de 24 februarie curent, pe segmentul moldo-ucrainean al frontierei au intrat în R. Moldova 625 575 de cetățeni ucraineni.
În prezent, pe teritoriul republicii noastre mai rămân 78 839 de refugiați ucraineni.
În total, pe teritoriul Republicii Moldova se află 84 697 de cetățeni străini, dintre care 43 129 sunt minori.
În ultimele nouă luni, Biroul Migrație și Azil a preluat 10 983 de cereri de azil.



























