08:08:02 02.10.2023
Stiri

VIDEO // „Această filmare nu ar fi trebuit niciodată să fie făcută publică!” Ce a făcut Sabalenka la vestiare, după finala US Open

Actualitate 11.09.2023 13:40 Vizualizări2343 Autor: Ziarul National
VIDEO // „Această filmare nu ar fi trebuit niciodată să fie făcută publică!” Ce a făcut Sabalenka la vestiare, după finala US Open


Aryna Sabalenka (25 de ani) a pierdut finala US Open 2023: a fost învinsă în 3 seturi, scor 6-2, 3-6, 2-6, de Coco Gauff (19 ani).

Sportiva din Belarus, care de azi (n.r. luni, 11 septembrie) a devenit noul lider mondial, nu a lăsat să i se vadă frustrarea pe teren, la ceremonia de premiere, însă a cedat nervos la vestiare.

Sabalenka și-a scos o rachetă din geantă și a făcut-o praf, după care a dus-o la coșul de gunoi. Momentul a fost surprins de camerele de la vestiare și ulterior a ajuns pe rețelele sociale.

Acest lucru a declanșat o întreagă polemică, în condițiile în care mulți oameni din tenis consideră că filmarea trebuia să rămână privată.

„Această filmare nu ar fi trebuit niciodată să fie făcută publică. Un moment intim, într-un vestiar în care nu mai era nimeni, după dezamăgirea de a pierde o finală de Grand Slam”, a scris Judy Murray, mama lui Andy Murray, pe platforma X.

Mulți specialiști, dar și simpli suporteri s-au situat de partea sportivei din Belarus, căreia i-au înțeles ieșirea necontrolată, scriu jurnaliștii de la tennismajors.com.



Aryna Sabalenka a explicat, după finala pierdută cu Cori Gauff, ce s-a întâmplat după ce s-a impus în primul set.

„În primul set, mi-am gestionat bine emoţiile. M-am concentrat asupra mea, nu asupra publicului sau a adversarei mele. Dar în setul al doilea, am început să mă gândesc prea mult şi mi-am pierdut treptat puterea. Apoi, ea a început să se mişte mai bine. Iar eu am ratat multe lovituri uşoare. Vestea bună a fost că am fost eu împotriva mea. Vestea proastă este că încă mă lupt eu cu mine", a spus Sabalenka.

Deşi a pierdut finala US Open 2023, începând de luni, Sabalenka va fi numărul 1 WTA: „Probabil de aceea nu sunt prea deprimată în acest moment. Voi fi, asta e sigur. Sunt foarte mândră de mine, pentru că toţi aceşti ani de muncă grea mi-au permis să devin numărul 1 în lume.

Dar, pentru mine, este vorba de a termina anul ca număr 1 mondial, nu de a deveni numărul 1 mondial şi apoi să ajung pe locul 2 în săptămâna următoare. De aceea, rămân pozitivă şi motivată".

Prietenii tăi merită să știe ASTA!

Stiri relevante
Top stiri

Comentarii
Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
29.09.2023 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mărul transnistrean ...

27.09.2023 08:52 Cazimir Țino Cazimir Țino // UNIREA – IDEAL NAȚIONAL

25.09.2023 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Alegerile locale, mi...

Promo
Abonament
Abonează-te pentru a fi la curent cu ultimele știri
Recomandat
Sondaj
Sunteți de acord ca R. Moldova să părăsească structurile Comunității Statelor Independente (CSI)?
Prietenii noștri

Widget cu noutăți la tine pe site

Ziarul Național 2013-2021. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate News widget RSS Contacte Developed by WebConsulting.md