Stiri

UTIL // Cum vor putea vota elevii și studenții la alegerile din 11 iulie 2021: Precizări de la CEC

Actualitate 24.05.2021 15:36 Vizualizări1292
UTIL // Cum vor putea vota elevii și studenții la alegerile din 11 iulie 2021: Precizări de la CEC

Alegătorii din R. Moldova votează la alegeri în localitatea în care au domiciliul sau reședința. În cazul în care alegătorul are și domiciliu, și reședință, el votează, în perioada valabilității reședinței, în localitatea în care își are reședința.

Studenții și elevii cu drept de vot, înmatriculați în instituții de învățământ într-o localitate în care nu au înregistrare la domiciliu sau reședință, pot vota la orice secție de votare deschisă în această localitate.

Totuși, aceștia sunt obligați să respecte mai multe condiții, adică să prezinte buletinul de identitate cu fișa de însoțire, carnetul de student/elev al instituției de învățământ din localitatea respectivă și să completeze și să semneze o declarație pe propria răspundere privind abținerea de la votarea multiplă.

Ținând cont de faptul că alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie curent vor avea loc în timpul vacanței de vară, iar studenții și elevii se pot afla în altă localitate decât cea unde își au domiciliul sau reședința valabilă, Comisia Electorală Centrală atenționează că aceștia pot să declare locul nou de ședere cel târziu până pe 10 iunie inclusiv, la organul administrației publice locale (primăria sau pretura de sector), pentru a putea fi înscrişi în lista electorală de la secţia de votare corespunzător locului şederii. Declaraţia va fi depusă personal de către solicitant la prezentarea buletinului de identitate cu fişa de însoţire în original şi în copie. După depunerea declaraţiei, persoanele vor fi înscrise în lista electorală de bază a secţiei de votare în care urmează să voteze.

De asemenea, studenții și elevii pot să-şi ia un certificat pentru drept de vot, care le va permite să voteze în oricare altă secţie de votare din țară. Certificatul poate fi obținut de la biroul electoral al secției de votare corespunzător domiciliului precedent, în perioada 21 iunie – 10 iulie curent. În baza acestuia, cetățenii vor fi înscriși în ziua alegerilor în lista suplimentară, iar certificatul va rămâne la biroul electoral al secției de votare şi va fi anexat la lista suplimentară.

Pentru a verifica corectitudinea datelor conținute în Registrul de Stat al Alegătorilor, precum și secția de votare la care au fost arondați la ultimele alegeri, în funcție de adresa domiciliului sau a reședinței, alegătorii sunt îndemnați să acceseze pagina verifica.cec.md.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 23.08.2026 23.08.2026 13:00 223 Horoscopul zilei 23.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 23.08.2026 23.08.2026 13:00 185 Horoscopul zilei 23.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.99 1 USD 17.09 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.38
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri