00:06:05 28.04.2024

Una dintre cele mai mari naționale din Europa e aproape de un dezastru! Poate rata calificarea la EURO 2024 tocmai marea campioană a continentului

Actualitate 18.10.2023 10:18 Vizualizări1494 Autor: Ziarul National

Italia, una dintre cele mai mari naționale de fotbal din Europa, e aproape de un dezastru. „Squadra Azzurra” poate rata calificarea la Euro 2024, după ce la ediția precedentă a turneului final a ieșit triumfătoare. Italia face parte din Grupa C a actualelor preliminarii, iar după 6 meciuri disputate se află pe locul 3 în clasament.

Marți seară, 17 octombrie, Anglia și Italia s-au duelat în Grupa C din preliminariile Euro 2024, grupă din care mai fac parte Ucraina, Macedonia de Nord și Malta.

„Squadra Azzurra” a început promițător deplasarea de pe stadionul Wembley din Londra și a reușit să preia conducerea după primul sfert de oră, mulțumită unui gol marcat de Gianluca Scamacca. Însă, Anglia a răspuns în minutul 32, când Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty și totodată a stabilit scorul pauzei, 1-1.

Englezii au revenit mult mai montați de la vestiare și în repriza secundă au reușit să își pună amprenta asupra jocului. Marcus Rashford a punctat pentru gazde în minutul 57, după care, în minutul 77, Harry Kane a dublat avantajul Angliei. Italia nu a mai reușit să puncteze în partea a doua a meciului, astfel că a sfârșit prin a fi învinsă cu scorul de 1-3.

Mulțumită acestui succes, Anglia a adunat 16 puncte în Grupa C din preliminarii și și-a asigurat matematic prezența la turneul final. În schimb, Italia a căzut pe locul 3 în clasament, după ce Ucraina a învins, tot marți seară, reprezentativa din Malta, scor 3-1 în deplasare.

Totuși, „Squadra Azzurra” are un meci mai puțin disputat decât Ucraina, astfel că este în continuare la mâna ei în lupta pentru calificare. Italienii trebuie să câștige ultimele două jocuri din preliminarii, contra Macedoniei de Nord și Ucrainei, pentru a fi siguri că nu ratează turneul final din Germania.

Însă, elevii lui Luciano Spalletti s-ar putea mulțumi și cu un egal în ultima partidă, contra Ucrainei, deoarece principalul criteriu de departajare în caz de egalitate de puncte sunt rezultatele din meciurile directe. Iar în tur, Italia a învins Ucraina cu 2-1.

Cum arată clasamentul în Grupa E

O absență a Italiei de la Campionatul European din 2024 ar fi o adevărată rușine pentru „Squadra Azzurra”, mai ales că ea este deținătoarea titlului. La Euro 2020, care de fapt s-a disputat în 2021, din cauza pandemiei, Italia s-a impus în marea finală chiar în fața Angliei, scor 1-1 (3-2 d.l.d). Rashford, Sancho și Saka au ratat atunci de la punctul cu var pentru englezi.

De asemenea, o posibilă absență de la Euro 2024 ar fi cu atât mai dureroasă pentru italieni, deoarece au lipsit și de la Campionatul Mondial din Qatar.

Clasamentul din Grupa E:

1. Anglia – 16P din 6 meciuri jucate (19:3)
  2. Ucraina – 13P din 7 meciuri jucate (11:8)
  3. Italia – 10P din 6 meciuri jucate (11:7)
  4. Macedonia de Nord – 7P din 6 meciuri jucate (7:14)
  5. Malta – 0P din 7 meciuri jucate (2:18)

Pe lângă triumful din 2021, Italia a mai cucerit Campionatul European o singură dată, în 1968.

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...