Un chișinăuean a rămas fără „Mercedes”: Automobilul de LUX fusese furat din Polonia


Un bărbat în vârstă de 34 de ani din Chișinău a rămas fără automobil în momentul în care a vrut să plece din R. Moldova.
Poliția de Fronieră susține că, pe 1 august curent, chișinăueanul s-a prezentat la punctul de trecere a frontierei de la Leușeni la volanul unui „Mercedes S 500”, fabricat în anul 2018 și înmatriculat în Polonia.
În timpul verificării documentelor, polițiștii de frontieră au stabilit că mașina figura în baza de date a O.I.P.C. INTERPOL, fiind anunțată în căutare internațională de către autoritățile polone.
Șoferul nu a putut oferi explicații, afirmând doar că a revenit recent în R. Moldova și nu a întâmpinat impedimente la trecerea frontierei de stat.
Tânărul a făcut cale întoarsă de la frontieră, iar „Mercedes”-ul a fost indisponibilizat pe teritoriul Sectorului Poliției de Frontieră Leușeni.








































































