11:19:54 04.04.2026
Stiri

E OFICIAL, Marian Lupu renunță la șefia Partidului Democrat

Politică 10.12.2016 13:11 Vizualizări5049
E OFICIAL, Marian Lupu renunță la șefia Partidului Democrat

Președintele Partidului Democrat (PD), Marian Lupu, a anunțat că își depune mandatul de președinte al formațiunii, începând cu ziua de astăzi, și că nu va candida la Congres pentru funcția de președinte al partidului. Anunțul a fost făcut în cadrul ședinței Consiliului Național Politic al formațiunii, la care a participat și prim-vicepreședintele PD, Vlad Plahotniuc.

Totodată, Marian Lupu a anunțat că rămâne alături de PD și urmează să se implice în noi proiecte de dezvoltare a partidului, fără a preciza despre ce e vorba.

Un alt subiect discutat în cadrul Consiliului Politic a fost necesitatea ca PD să treacă printr-un amplu proces de modernizare politică, astfel încât, la alegerile din 2018, să devină principalul partid din Republica Moldova.

Membrii Consiliului Național Politic al PD au decis organizarea Congresului formațiunii pe 24 decembrie. În cadrul forului respectiv va fi ales noul președinte al partidului, se precizează într-un comunicat de presă al PD.

Amintim că Marian Lupu a candidat pentru funcția de președinte al R. Moldova din partea PD. Acesta a anunțat că se retrage din cursa electorală cu patru zile înainte de scrutinul din 30 octombrie. Atunci liderul PD a spus că se retrage în favoarea Maiei Sandu.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
04.04.2026 08:15 241 Horoscopul zilei 04.04.2026
03.04.2026 07:56 793 Horoscopul zilei 03.04.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.28 1 USD 17.62 1 RON 3.98 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte