CNA, pe urmele unui „locotenent” al lui Șor. Un bărbat ar fi deschis conturi bancare pe numele mai multor cetățeni, prin intermediul aplicației PSB, ca să primească bani din Rusia și să corupă alegătorii
Un bărbat din Rezina este cercetat pentru corupere electorală, după ce ar fi oferit bani proveniți din Rusia pentru determinarea alegătorilor de a-și exercita drepturile electorale în favoarea unui candidat înregistrat în cursa electorală la alegerile prezidențiale. La domiciliul acestuia au fost efectuate astăzi percheziții.
Potrivit Centrului Național Anticorupție (CNA), bănuitul împreună cu alte persoane ar fi deschis conturi bancare pe numele mai multor cetățeni, prin intermediul aplicației PSB, pentru a primi bani de proveniență ilegală și a corupe alegătorii pentru a vota într-un anumit fel.
În prezent, ofițerii CNA desfășoară acțiuni în vederea ridicării bunurilor utilizate de bărbatul de la Rezina, identificării provenienței fondurilor și eventuale legături ale persoanelor implicate cu membrii grupurilor criminale organizate care acționează în interesele unor formațiuni politice.
Amintim că, persoanele care oferă bani pentru a influența rezultatele unui scrutin riscă de la un an până la 5 ani de închisoare și amendă de peste 57 500 de mii de lei, iar pentru asigurarea recuperării prejudiciului, instituțiile de drept pot aplica sechestru pe bunurile persoanei. Totodată, persoanele care denunță faptele ilicite și cooperează cu organul de urmărire penală pot fi eliberate de răspundere penală sau contravențională.
Au fost stabilite URNELE pentru tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2024. Naționala R. Moldova este plasată în urna a 5-a și va avea parte de adversari PUTERNICI
VIDEO // Firat, ÎNGENUNCHEAT de Mancini. Naționala de fotbal a R. Moldova a pierdut la scor de TENIS în fața Italiei și e cu moralul la pământ pentru partida oficială cu Grecia
Efim Josanu // Să facă altul mai bine! 100 de ani de la nașterea lui J.A.Samaranch